Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Nicu Popescu: Integrarea europeană a Republicii Moldova este misiunea vieții mele
    AUTORITĂȚI

    Nicu Popescu: Integrarea europeană a Republicii Moldova este misiunea vieții mele

    7 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Lucrul meu pentru integrarea europeană a Republicii Moldova continuă din alte poziții. O spune fostul ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, care a plecat din funcție în ianuarie 2024. Fostul șef al diplomației moldovenești spune că integrarea europeană a Republicii Moldova este misiunea vieții sale și va continua să depună eforturi în acest sens, chiar dacă nu mai deține nicio funcție guvernamentală.

    Fostul vicepremier Nicu Popescu spune că deși a plecat de la șefia Ministerului de Externe, prioritatea sa rămâne integrarea europeană a Republicii Moldova. Popescu spune că Republica Moldova are șansa istorică de a avansa semnificativ în procesul eurointegrării, iar toată societatea trebuie să-și consolideze eforturile în jurul acestui deziderat.

    „Dorința mea de a contribui la integrarea europeană a țării noastre este o misiune personală asupra căreia lucrez de peste 20 de ani. Încă în perioada 2000-2001 eu am creat un site dedicat integrării europene. Efortul, investiția, dorința de a contribui la integrarea europeană este misiunea vieții. Rămân în continuare implicat în acest proces, iar doamna președintă Maia Sandu este șansa noastră istorică de a aduce Republica Moldova în Uniunea Europeană. Lucrul meu pentru integrarea țării în UE continuă din alte poziții”, a spus ex-vicepremierul Nicu Popescu în cadrul emisiunii „Cabinetul din Umbră” de la JurnalTV.

    Nicu Popescu spune că susține cu fermitate referendumul republican privind introducerea vectorului european în Constituție. Ex-vicepremierul spune că în acest sens este lansată și inițiativa „Cetățeni pentru Europa”, care are scopul de a promova ideea integrării europene.

    „Lansăm o inițiativă civică cu mai multe personalități din diferite domenii, nu doar din domeniul guvernamental sau al societății civile. Lansăm inițiativa care se cheamă „Cetățeni pentru Europa”. Îi invităm pe toți cei cărora le pasă de viitorul țării să ne consolidăm eforturile, să promovăm aderarea țării noastre la Uniunea Europeană. Ferma mea convingere este că Europa ne unește pe toți, indiferent de limba vorbită sau etnie. Și rușii, și ucrainenii, și bulgarii din Republica Moldova își doresc să trăiască în pace, își doresc o țară care le asigură libertățile, prosperitate. Dacă ne uităm în jur, vedem că doar integrarea europeană  ne poate asigura capacitatea de a ne păstra aceste libertăți”, a mai spus fostul viceprim-ministru Nicu Popescu.

    Nicu Popescu a deținut funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în guvernele conduse de Maia Sandu, Natalia Gavrilița și Dorin Recean. Ex-ministrul de Externe și-a dat demisia la 24 ianuarie 2024 invocând motive personale.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVeaceslav Platon, scos din lista de căutare a INTERPOL: Ce implicații are această decizie?
    Next Article O zi până la deschiderea Festivalului „Chișinăul Sportiv 2024”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Marcel Spatari: „După ratarea tranșei FMI, Moldova are surse alternative de finanțare”

    19 noiembrie 2025

    Parlamentul de la Chișinău găzduiește reuniunea Comitetului Permanent al PACE

    18 noiembrie 2025

    Numărul redus de judecători la CSJ afectează gestionarea dosarelor

    18 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Primarul Ion Ceban: „Vom dezvolta proiecte comune cu comunitatea israeliană și evreiască”

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Slusari: „Supermarketurile ascund produsele autohtone”

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Primăria Chișinău continuă reabilitarea curților de bloc și acceselor către instituții sociale

    19 noiembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Spătari: Rezultatele locale arată nemulțumiri — PAS trebuie să fie mai prezent și mai conectat la comunități

    19 noiembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial ucrainean: „Moldova este un exemplu de bun vecin – mulțumim pentru sprijin”

    19 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.