Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Nicu Popescu a primit la MAEIE o delegație a Parlamentului European
    POLITICĂ

    Nicu Popescu a primit la MAEIE o delegație a Parlamentului European

    24 februarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul afacerilor externe și integrării europene Nicu Popescu a primit la MAEIE o delegație a Parlamentului European, compusă din membrii Comisiilor pentru Bugete (BUDG) și Comerț Internațional (INTA) ale organului legislativ al Uniunii Europene, aflați în vizită în Republica Moldova, transmite Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova.

    În cadrul discuțiilor oficialul a relatat despre provocările ce țin de securitatea regională și internă, amenințările hibride cu care se confrunta țara noastră, eforturile direcționate spre creșterea cooperării cu UE în domeniul Politicii de Securitate și Apărare Comună, precum și măsurile de redresare a situației în sectorul energetic.

    „Am asigurat oficialii europeni că în calitatea noastră de viitor membru al UE vom continua să consolidăm reziliența, să devenim un partener și un furnizor regional de securitate.

    De asemenea, am vorbit despre procesul realizării Planului de acțiuni pentru implementarea măsurilor propuse de către Comisia Europeană în Avizul său privind cererea de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, despre mecanismul de coordonare a procesului de integrare europeană și reformele realizate în toate domeniile.

    Dialogul și cooperarea cu Parlamentul European sunt extrem de importante pentru Republica Moldova, în special în contextul procesului de aderarea la UE și reformelor menite să asigure modernizarea țării noastre.

    Europarlamentarii au vorbit despre importanța implementării unei reforme judiciare autentice, luptei cu corupția, crearea noilor oportunități pentru desfășurarea afacerilor și direcționarea investițiilor în sectorul agroalimentar și sectorul serviciilor, elemente esențiale pentru asigurarea unei dezvoltări economice durabile.” – a declarat oficialul moldovean după întrevedere.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMesajul lui Zelenski, la un an de la invazia Rusiei în Ucraina: „Știm că acesta va fi anul victoriei noastre!”
    Next Article Maia Sandu, la un an de la declanșarea războiului: „Ucraina va învinge”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Plahotniuc lovește din nou în PAS: „Folosesc numele meu pentru a ascunde eșecurile”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică lipsa de reacție a instituțiilor statului: „Ceva se întâmplă cu instituțiile statului…”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Rusia l-a convocat pe ambasadorul R. Moldova la Moscova

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici critică locul acordat culturii în programul de guvernare al Guvernului Tofan

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Republica Moldova se confruntă cu un deficit critic de încredere în instituțiile statului

    21 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.