Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Netanjahu dizolvă cabinetul de război în Israel
    GEOPOLITICA

    Netanjahu dizolvă cabinetul de război în Israel

    17 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prim-ministrul israelian Benjamin Netanjahu a dizolvat cabinetul său de război format din şase membri, a declarat un oficial israelian, o decizie la care mulţi se aşteptau după plecarea din guvern a fostului general centrist Benny Gantz, informează Reuters. Se aşteaptă acum ca Netanjahu să aibă consultări asupra războiului din Fâşia Gaza cu un grup mic de miniştri, printre care ministrul apărării Yoav Gallant şi cel pentru afaceri strategice Ron Dermer, care au fost şi în cabinetul de război.

    Premierul israelian a refuzat să-i coopteze în consiliu pe naţionaliștii din coaliția de guvernare

    Premierul Netanjahu s-a confruntat cu cereri din partea partenerilor naţionalist-religioşi din coaliţia sa, ministrul de finanţe Bezalel Smotrich şi ministrul securităţii naţionale Iramar Ben-Gvir, de a fi incluşi în cabinetul de război, o decizie ce ar fi intensificat tensiunile cu partenerii internaţionali ai Israelului, inclusiv cu SUA. Acest forum a fost format după ce Gantz s-a alăturat lui Netanyahu într-un guvern de uniune naţională, la începutul războiului declanşat în octombrie 2023 şi i-a inclus de asemenea pe partenerul lui Gantz, Gadi Eisenkot, şi pe liderul partidului religios Shas, Aryeh Der, în calitate de observatori.

    Gantz şi Eisenkot au părăsit amândoi guvernul săptămâna trecută, în condiţiile în care, potrivit lor, Netanjahu nu a reuşit să elaboreze o strategie pentru războiul din Fâşia Gaza.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleConsultări publice deschise: Proiectul bugetului municipal Chișinău 2024
    Next Article Primăria Chișinău îi așteaptă pe Absolvenții 2024 în Parcul „Alunelul”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Schimbare la vârful apărării Ucrainei: Mihailo Fedorov pleacă din funcție după conflicte cu conducerea armatei

    16 iulie 2026

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    Beijingul acuză Washingtonul că a agravat criza din Orientul Mijlociu prin acțiunile militare împotriva Iranului

    15 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Proteste în Ucraina după demiterea ministrului Apărării: mii de oameni cer revenirea lui Mihailo Fedorov

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: „Insistăm să retrageți imediat propunerea de a scumpi gazul”

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    PSRM anunță că nu va vota Guvernul Tofan: „Cu această garnitură nu vedem UE nici în 2050”

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău critică reformele Guvernului: Olesea Pșenițchi cere consultări și clarificări

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Conflict între Berlin și Washington: Merz avertizează SUA să nu se amestece în alegerile europene

    16 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.