Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Nesterovschi, fugit din Chișinău cu ajutorul Rusiei: Detalii despre evadarea deputatului condamnat”
    POLITICĂ

    Nesterovschi, fugit din Chișinău cu ajutorul Rusiei: Detalii despre evadarea deputatului condamnat”

    31 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Alexandr Nesterovschi, deputatul moldovean aflat în colimatorul autorităților pentru corupție, ar fi fost scos din Chișinău cu ajutorul unui vehicul cu numere diplomatice, susțin surse din cadrul structurilor de drept citate de ONE TV.

    Potrivit acestora, Nesterovschi, care a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru corupere pasivă și fapte legate de finanțarea ilegală a partidelor politice, s-ar fi refugiat mai întâi în sediul Ambasadei Federației Ruse din Chișinău. Ulterior, el a fost transportat în regiunea transnistreană cu o mașină care beneficia de statut diplomatic, iar astfel a scăpat de verificările în trafic. În prezent, Nesterovschi ar fi ascuns pe teritoriul Consulatului Rusiei din stânga Nistrului.

    Autoritățile moldovene au reacționat prompt la acest incident, iar Serviciul de Informații și Securitate (SIS) a organizat un briefing pentru a discuta implicarea Ambasadei Federației Ruse în protejarea lui Nesterovschi de către organele de drept din Republica Moldova. Acesta este un nou episod dintr-o serie de evenimente care atrag atenția asupra legăturilor între politicienii fugiți și entitățile din afaceri externe care facilitează ascunderea acestora.

    De asemenea, în ciuda faptului că a fost condamnat la 12 ani de închisoare, sentința lui Nesterovschi poate fi atacată la Curtea de Apel Chișinău, iar autoritățile intenționează să solicite asistență din partea Interpol pentru a-l localiza pe fostul deputat.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePopescu: Regimul din Georgia se teme de opoziție și de valorile europene
    Next Article Victor Nichituș, editorialist: „PAS riscă să cadă în capcana electorală întinsă de socialiști la Bălți”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.