Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » NATO intensifică securitatea în Marea Baltică cu o flotă de 10 nave
    GEOPOLITICA

    NATO intensifică securitatea în Marea Baltică cu o flotă de 10 nave

    8 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    NATO va trimite o flotă de 10 nave pentru a păzi infrastructura subacvatică din Marea Baltică până la sfârșitul săptămânii, a informat publicația finlandeză Yle.

    Navele vor rămâne pe mare până în aprilie și vor fi poziționate în apropierea cablurilor de energie și date pentru a descuraja orice tentativă de sabotaj. Decizia de a intensifica angajamentul NATO vine după mai multe incidente în Marea Baltică în ultimele luni, cel mai recent act de sabotaj vizând un cablu care leagă Finlanda și Estonia și patru cabluri de telecomunicații, în timpul Crăciunului.

    Estonia și Finlanda deja au întreprins acțiuni

    Finlanda desfășoară în prezent o anchetă penală asupra petrolierului Eagle S, care face parte din „flota fantomă” a Moscovei, principalul suspect.

    Estonia și-a lansat propria operațiune navală pentru a proteja cablul de alimentare Estlink-2, care trimite energie electrică între Finlanda și Estonia.

    Incidentul a stârnit un scandal în Europa, secretarul general al NATO, Mark Rutte, promițând că va „îmbunătăți prezența militară în Marea Baltică”. Gruparea condusă de Marea Britanie, formată în principal țări baltice și nordice, care cooperează în apărare, Joint Expeditionary Force, a anunțat luni că va spori monitorizarea traficului navelor prin utilizarea inteligenței artificiale.

    Mai multe alte perturbări au avut loc în ultimele luni în Marea Baltică, inclusiv cu un cablu de internet rupt între Finlanda și Germania și altul între Finlanda și Suedia.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCriza gazelor în regiunea transnistreană: Rezerve suficiente doar pentru 24 de zile
    Next Article Tiraspolul va introduce măsuri pentru deconectări de energie mai confortabile

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Slovenia ia în calcul un referendum privind ieșirea din NATO, pe fondul dezbaterilor privind politica externă

    14 aprilie 2026

    Premierul interimar al Bulgariei promite alegeri „protejate” pe fondul acuzațiilor de corupție și manipulare

    13 aprilie 2026

    Budapesta în sărbătoare după victoria opoziției: străzi pline, steaguri și reacții entuziaste

    13 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: Autoritățile trebuie să îmbunătățească comunicarea cu cetățenii și să crească încrederea publică

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți acuză Apă-Canal de neglijență după poluarea Nistrului: orașul, fără surse alternative de apă

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări non-stop în Chișinău: intervenții inclusiv pe timp de noapte și în zile de sărbătoare

    14 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tiraspolul scoate din plafonul bugetar cheltuielile pentru energia produsă la Cuciurgan

    14 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Belgia și Spania vor acorda Ucrainei câte 1 miliard de euro pentru apărare în 2026

    14 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.