Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moscova amenință cu un răspuns dur dacă UE îşi continuă planul de folosire a activelor ruseşti îngheţate
    GEOPOLITICA

    Moscova amenință cu un răspuns dur dacă UE îşi continuă planul de folosire a activelor ruseşti îngheţate

    21 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusia a promis joi să dea un răspuns pe măsură în cazul în care Uniunea Europeană îşi continuă planul de a utiliza în folosul Ucrainei activele ruseşti îngheţate în UE, transmite Reuters, citată de Agerpres.

    Comisia Europeană a propus folosirea veniturilor generate de cele aproximativ 300 de miliarde de dolari reprezentând fonduri îngheţate de la rezervele Băncii Centrale a Federaţiei Ruse. În acest fel, s-ar colecta în jur de 16 miliarde de dolari.

    ”Avem şi noi suficiente active care sunt îngheţate aici, în conturi de tip C”, a declarat ministrul rus al finanţelor, Anton Siluanov, într-un interviu acordat postului de televiziune Russia 24.

    ”Cifrele nu sunt mici, veniturile din utilizarea acestor fonduri sunt substanţiale şi cu siguranţă pot fi folosite dacă se ia o decizie de către partenerii noştri neamicali”, a spus demnitarul rus.

    Potrivit Comisiei Europene, în UE sunt îngheţate active ruseşti estimate la 300 de miliarde de dolari, cea mai mare parte dintre ele fiind gestionate de compania de clearing belgiană Euroclear. Clearingul este un sistem de decontare între state prin intermediul băncilor, prin compensarea reciprocă a creanţelor şi a datoriilor, în scopul echilibrării schimburilor comerciale.

    La începutul acestei luni, Comisia Europeană, braţul executiv al UE, a aprobat o propunere legislativă cu privire la procedurile de utilizare a activelor ruseşti blocate în conformitate cu sancţiunile impuse Moscovei de Uniunea Europeană.

    Pe 18 decembrie, Consiliul Uniunii Europene a adoptat al 12-lea set de sancţiuni economice şi individuale având în vedere continuarea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Aceste măsuri afectează şi mai mult capacitatea preşedintelui rus Vladimir Putin de a purta un război, vizând sectoare cu valoare ridicată ale economiei ruse şi îngreunând eludarea sancţiunilor UE, indică un comunicat al Consiliului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePoliția Râșcani a reținut doi bărbați suspecți de furturi din locuințele persoanelor în etate
    Next Article Ucraina: Apărarea aeriană a distrus 34 din cele 35 de drone lansate de ruși

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    WSJ: Trump privește tot mai critic spre Putin după ce războiul din Ucraina nu a evoluat cum anticipa

    28 iulie 2026

    Marea Britanie este pregătită să trimită militari în Ucraina după un armistițiu, anunță premierul Andy Burnham

    28 iulie 2026

    Finlanda ia măsuri de precauție după atacurile cu drone din regiune. O zonă aeriană a fost închisă

    28 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Olga Ursu cere explicații pentru proiectul CFM: „Sute de mii de euro pe consultanță, zero rezultate”

    28 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dezbateri tensionate în Parlament: Protest la tribună în timpul examinării legii anti-discriminare

    28 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Audieri în Parlament pe tema gazelor: MAN acuză achiziții la prețuri ridicate și cere măsuri urgente

    28 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Evrazia”, declarată organizație extremistă în Moldova. SIS avertizează cetățenii să evite orice colaborare

    28 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    WSJ: Trump privește tot mai critic spre Putin după ce războiul din Ucraina nu a evoluat cum anticipa

    28 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.