Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldovagaz achiziționează gaze de la Energocom pentru luna mai
    AUTORITĂȚI

    Moldovagaz achiziționează gaze de la Energocom pentru luna mai

    23 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Compania de stat „Energocom” a câștigat licitația pentru livrarea de gaze naturale pentru luna mai inițiată de „Moldovagaz” pe platforma electronică de tranzacționare administrată de BRM East Energy SRL, sucursala locală a Bursei Române de Mărfuri.

    Potrivit reprezentanților SA „Energocom”, în luna mai curent vor fi livrate aproximativ 20 de milioane de metri cubi de gaze naturale, în baza unei formule stabilite de „Moldovagaz”, ce include indicele TTF Front Month.

    Până în prezent, în perioada stării de urgență, Comisia pentru Situații Excepționale obliga „Moldovagaz” să procure gaze de la SA „Energocom”, invocând argumente de securitate energetică. Este prima licitație la care participă „Energocom” pe platforma BRM East Energy SRL. 

    „Prețul exact se va ști pe 1 mai, deoarece acesta este determinat de media zilnică de închidere a indicatorilor TTF pentru luna următoare (Month Ahead). Cert este că echipa Energocom are experiența și competența necesară pentru a găsi parteneri și oferte competitive pe piețele internaționale și a concura pe o piață locală din ce în ce mai liberalizată”, a spus directorul interimar al SA „Energocom”, Victor Bînzari.

    BRM East Energy SRL a început a organiza licitații din luna aprilie pentru consumatorii industriali. De la 1 ianuarie 2025, toți consumatorii non-casnici mari vor fi obligați să facă achiziții, în baza unor amendamente recente votate la Legea cu privire la gazele naturale.

    La data de 19 aprilie curent, într-un demers menit să asigure necesarul de gaze naturale pentru luna mai 2024, SA „Moldovagaz” a anunțat intenția de a cumpăra 20 de milioane de metri cubi de gaze de pe bursa gestionată de BRM East Energy. Decizia vine în contextul în care asigurarea resurselor energetice este esențială pentru stabilitatea și funcționarea eficientă a infrastructurii energetice a țării.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVoronin se întreabă dacă ar trebui să candideze din nou la prezidențiale
    Next Article Marea Britanie anunță cel mai mare pachet de ajutor militar pentru Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună: Integrarea europeană este încetinită de „analfabetismul funcțional al oficialilor moldoveni”

    15 aprilie 2026

    „Nu e o premieră” – reacția Marinei Tauber despre Cupa Davis

    15 aprilie 2026

    Fost director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, condamnat la închisoare pentru divulgarea secretului de stat

    15 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: Integrarea europeană este încetinită de „analfabetismul funcțional al oficialilor moldoveni”

    15 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Nu e o premieră” – reacția Marinei Tauber despre Cupa Davis

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: continuă intervențiile pe drumuri pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    CEC propune noi reguli electorale: restricții online, modificări pentru Găgăuzia și cerințe mai stricte pentru candidați

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova, printre cei mai afectați exportatori de vin pe piața americană în 2025

    15 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.