Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova va beneficia de 150 de milioane de euro din partea UE
    AUTORITĂȚI

    Moldova va beneficia de 150 de milioane de euro din partea UE

    14 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    A fost ratificat Memorandumul de înțelegere dintre Moldova şi Uniunea Europeană privind asistența macrofinanciară de 150 de milioane de euro pentru țara noastră.

    Potrivit informațiilor, asistența macrofinanciară din partea UE are două componente: 30 de milioane de euro – grant și 120 de milioane de euro – împrumut, transmite Știri.md.

    „Ajutorul financiar va fi acordat pentru a acoperi necesitățile bugetare ale Republicii Moldova și este complementar resurselor furnizate de instituțiile financiare internaționale și donatori pentru programul de reformă a țării. Domeniile-cheie ale reformelor finanțate sunt sectorul energetic, lupta împotriva corupției, statul de drept, guvernarea sectorului financiar și public, climatul de afaceri. Asistența financiară va fi disponibilă timp de doi ani și jumătate și va fi debursată în trei tranșe, în perioada 2022-2024.

    Concomitent, Legislativul a ratificat Acordul de grant privind asistența macrofinanciară pentru suma de 30 de milioane de euro și Acordul de facilitare de împrumut dintre Moldova, UE și Banca Națională a Moldovei pentru suma de 120 de milioane de euro”, se arată într-un comunicat al Direcției comunicare și relații publice a Parlamentului.

    Totodată, în comunicat se menționează că Parlamentul European și Consiliul UE au adoptat, la 6 aprilie 2022, decizia privind acordarea asistenței macrofinanciare Republicii Moldova, în contextul consecințelor provocate de invazia Federației Ruse în Ucraina, precum și gestionarea crizei gazelor și redresarea economică de după pandemia de COVID-19.

    Memorandumul de înțelegere dintre Moldova şi UE a fost semnat la Bruxelles, la 22 iunie 2022.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSecretarul de stat al MAEIE, întrevedere cu reprezentantul NATO
    Next Article Reacția lui Peskov, la spusele Maiei Sandu despre consolidarea armatei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban: „Își bat joc de sistemul de justiție pentru a mă lovi politic”

    23 iunie 2026

    „Democrația Acasă” cere retragerea reformei pensiilor pentru militari și polițiști: „Riscăm un exod masiv de cadre”

    23 iunie 2026

    Moldova a plătit peste 23,4 milioane de euro în urma condamnărilor la CtEDO din ultimii 28 de ani

    23 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Noi restricții rutiere în Capitală: traficul pe Burebista, sistat în intervalul 21:00–07:00

    23 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Putin: Atacurile asupra rafinăriilor fac parte dintr-o strategie de destabilizare a Rusiei

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Capitalei cere stoparea reformei fiscale în forma actuală și compensarea pierderilor APL

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Raport Promo-LEX: partidele din Moldova devin tot mai puțin dependente de bani publici

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: programul prelungit, considerat esențial pentru dezvoltarea elevilor

    23 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.