Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova trimite 20 de militari în misiunea UE din Bosnia și Herțegovina pentru sprijinirea păcii
    AUTORITĂȚI

    Moldova trimite 20 de militari în misiunea UE din Bosnia și Herțegovina pentru sprijinirea păcii

    1 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul trimite 20 de militari moldoveni în Bosnia și Herțegovina. Tinerii vor face parte din misiunea Armatei Române și vor participa la operația militară a Uniunii Europene.

    Contingentul țării noastre va fi dislocat în Tabăra Butmir (Camp Butmir), Sarajevo. Militarii moldoveni vor face parte, începând cu octombrie 2024, din Batalionul Multinațional, care mai cuprinde trupe din Austria, Bulgaria, Ungaria, România și Turcia.

    „Contingentul de militari al Armatei Naționale constituit din 20 de militari, care vor executa misiuni cu sarcini specifice operațiilor în sprijinul păcii în zona de responsabilitate, va fi dotat cu armament, muniție, echipament militar, mijloace de transmisiuni și alte bunuri materiale necesare pentru îndeplinirea misiunii”, conform Ministerului Apărării.

    Decizia este luată în contextul angajamentelor Moldovei de a se alătura misiunilor internaționale de pacificare. Invitația pentru Republica Moldova, de a se alătura operației din Bosnia și Herțegovina, a fost transmisă autorităților în 2023, de către Josep Borrel, șeful diplomației europene.

    Actualmente, la operația UE din Bosnia și Herțegovina participă circa 1.100 de militari din Albania, Austria, Belgia, Bulgaria, Chile, Republica Cehă, Franța, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Țările de Jos, Polonia, Portugalia, Republica Macedonia de Nord, România, Slovacia, Slovenia, Spania, Elveția, Turcia. Obiectivul invocat este menținerea unui mediu sigur și stabil în regiune, păstrarea climatului de securitate și stabilitate.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleExplozie tragică în Turcia: 5 persoane au murit și peste 50 de răniți
    Next Article (Interviu) Igor Dodon: Trebuie să facem front comun pentru a apăra şi promova valorile noastre seculare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Un nou deputat ar putea ajunge în Parlament: CEC a sesizat Curtea Constituțională pentru mandatul lui Victor Mătrăgună

    4 august 2026

    Irina Vlah, după hotărârea Curții de Apel: Restricţiile de activitate impuse Partidului Republican „Inima Moldovei” vor expira pe data de 25 septembrie

    4 august 2026

    Petr Vlah: Cea mai bună soluţie – un nou dialog, în cadrul căruia să fie examinată atât „oferta” Chişinăului, cât şi „contra oferta” Comratului

    4 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Fosta angajată a Curții de Conturi, care l-a acuzat pe Marian Lupu de avansuri sexuale, câștigă procesul în instanță

    4 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou deputat ar putea ajunge în Parlament: CEC a sesizat Curtea Constituțională pentru mandatul lui Victor Mătrăgună

    4 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Irina Vlah, după hotărârea Curții de Apel: Restricţiile de activitate impuse Partidului Republican „Inima Moldovei” vor expira pe data de 25 septembrie

    4 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Patru zone de siguranță au fost amenajate la Stația de Captare a Apei

    4 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Dorin Chirtoacă susține că recursul Procuraturii Anticorupție vizează un dosar „fabricat”

    4 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.