Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova reiterează angajamentul pentru soluționarea pașnică a conflictului transnistrean la Bruxelles
    AUTORITĂȚI

    Moldova reiterează angajamentul pentru soluționarea pașnică a conflictului transnistrean la Bruxelles

    20 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, a efectuat o vizită de lucru la Bruxelles, în perioada 18-20 iunie. Acolo, oficialul a avut întrevederi cu reprezentanta specială a UE în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană, Dorota Dlouchy-Suliga, și cu consiliera pentru politică externă în cabinetul președintelui Comisiei Europene, Mara Steinberga.

    Ieri, vicepremierul și consilierul în domeniul securității și apărării naționale al președintelui Republicii Moldova, Stanislav Secrieru, au prezentat situația politică și de securitate din țara noastră și evoluțiile recente din procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană în cadrul lucrărilor Consiliului Politic și de Securitate al UE.

    „Vicepremierul moldovean a reiterat în cadrul intervenției sale în fața reprezentanților permanenți ai țărilor membre ale UE determinarea Chișinăului de a găsi o soluție pașnică în dosarul transnistrean. A fost accentuat rolul pozitiv pe care-l poate avea procesul de integrare europeană asupra celui de reintegrare a țării”, se arată în comunicatul de presă.

    Tot ieri, oficialii moldoveni au făcut și o prezentare despre situația curentă de securitate din țara noastră la European Policy Centre.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleInfrastructura energetică a Ucrainei sub atac intens: Instalații grav deteriorate în patru regiuni
    Next Article Primăria Chișinău transformă grădinițele din Colonița în centre de excelență educațională

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: reguli noi și certificare obligatorie pentru specialiști

    17 iunie 2026

    Stocuri obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană: proiect nou în Parlament

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: „Balul Absolvenților va fi cea mai mare discotecă în aer liber din țară”

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen nu ar intenționa să mai candideze pentru un nou mandat în 2029, potrivit Politico

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Numărul întreprinderilor insolvabile continuă să crească, în pofida mesajelor optimiste despre economie

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Summit Moldova – UE la Bruxelles: Maia Sandu va discuta despre următorii pași ai aderării

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.