Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » „Moldova Mare” acuză capturarea justiției și cere demisia Maiei Sandu, Dorin Recean și Ion Guzun
    AUTORITĂȚI

    „Moldova Mare” acuză capturarea justiției și cere demisia Maiei Sandu, Dorin Recean și Ion Guzun

    9 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Partidul Politic „Moldova Mare” a lansat acuzații grave la adresa liderilor de vârf ai Republicii Moldova, cerând demisia membrului CSM Ion Guzun, a prim-ministrului Dorin Recean și a președintei Maia Sandu. Potrivit unei postări publicate pe rețelele de socializare, formațiunea denunță ceea ce numește „capturarea justiției de către mafia PAS”.

    În mesajul public, partidul susține că Ion Guzun, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, ar fi implicat în mai multe episoade de abuz și corupție, printre care favorizarea grațierii unui traficant de droguri, fals în declarații de avere, ingerințe în activitatea Procuraturii Anticorupție și acțiuni disciplinare împotriva judecătorilor care i-au contestat autoritatea.

    Premierul Dorin Recean este acuzat că ar susține abuzurile prin inacțiune, iar președinta Maia Sandu este vizată pentru presupusa dirijare politică a sistemului judecătoresc, în complicitate cu organizații internaționale, precum USAID.

    Partidul Moldova Mare solicită:

    1. Demisia imediată a lui Ion Guzun din CSM;
    2. Demisia lui Dorin Recean pentru complicitate la acțiuni ilegale;
    3. Demisia Maiei Sandu pentru uzurparea justiției în interesul unui presupus grup infracțional.

    Postarea, publicată în limbile română și rusă, susține că actuala guvernare ar conduce Republica Moldova spre o „dictatură în devenire” și că independența justiției este grav compromisă.

    Până la acest moment, reprezentanții vizați nu au oferit un răspuns public la acuzațiile aduse.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTorner avertizează: Agricultura din Moldova este într-o criză profundă și are nevoie urgentă de investiții externe
    Next Article Cu sprijinul financiar al lui Renato Usatîi, în Bălți va fi restaurat monumentul central de la Memorialul Gloriei Militare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Blocul Alternativa: Agricultura din satele Moldovei are nevoie de sprijin real și investiții strategice

    3 iunie 2025

    Treizeci de mii de zâmbete: în GagauziyaLand a fost sărbătorit 1 iunie

    3 iunie 2025

    Maia Sandu cere acțiuni hotărâte de la noul procuror general interimar în lupta cu corupția

    2 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa: Agricultura din satele Moldovei are nevoie de sprijin real și investiții strategice

    3 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Negocieri la Istanbul: Ucraina cere un armistițiu de 30 de zile, Rusia propune o pauză de 2–3 zile”

    3 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Treizeci de mii de zâmbete: în GagauziyaLand a fost sărbătorit 1 iunie

    3 iunie 2025

    …

    SOCIAL

    Peste 3,2 milioane de alegători înscriși în Registrul de Stat al Republicii Moldova

    3 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Liderii lumii ar putea discuta în Turcia despre încheierea războiului din Ucraina

    3 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.