Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova cumpără energie electrică de la ucraineni a un preț „secret”
    AUTORITĂȚI

    Moldova cumpără energie electrică de la ucraineni a un preț „secret”

    11 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvenrarea ascunde la ce preț procură energie electrică de la ucraineni. Potrivit Agenției Proprietăți Publice, această informație este una secretă. Din comunicatul de presă emis de APP aflăm că S.A. Energocom a semnat un contract de achiziție a 30% din necesarul de curent electric pentru luna mai cu compania ucraineană Ukrhidroenergo, conform prevederilor dispoziției Comisiei pentru Situații Excepționale din 29 aprilie. Operatorul ucrainean va începe livrările de energie din data de 12 mai.

    „Conform condițiilor contractuale, la solicitarea părții ucrainene, prețul de achiziție pentru acest contract este un secret comercial și nu poate fi divulgat, dar pot confirma ca este un preț mai mic decât ofertele parvenite la licitația precedentă”, a spus Vladimir Sadovoi, director general interimar al Energocom.

    La sfârșitul lunii aprilie, Energocom, în baza negocierilor directe, a semnat un contract de achiziție cu Centrala Termoelectrică de la Cuciurgan (MGRES), la prețul de 59,5 dolari/ MWh. MGRES și-a asumat să asigure 70% din necesarul de energie electrică pentru luna mai.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimarul general Ion Ceban anticipează o criză a grâului. Se exportă la greu cereale. Mașinile stau în rând la vamă
    Next Article Date oficiale: Într-un an prețurile au crescut cu peste 27%

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mai multe drumuri din suburbii intră în reparații: lucrări simultane în Bubuieci, Bîc și Grătiești

    9 iunie 2026

    Teren de joacă nou pentru locuitorii de la Poșta Veche: investiție realizată pe strada Constructorilor

    9 iunie 2026

    Victoria Furtună propune transformarea Moldovei într-un centru regional de negocieri și arbitraj internațional

    9 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE deschide oficial primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, anunță Ursula von der Leyen

    9 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mai multe drumuri din suburbii intră în reparații: lucrări simultane în Bubuieci, Bîc și Grătiești

    9 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Insula Sazan, transformată în stațiune de lux? Guvernul Albaniei susține proiectul, activiștii vorbesc despre dezastru ecologic

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Modernizare extinsă pe șos. Hîncești: infrastructură rutieră și pietonală complet refăcută

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Interdicție severă în Afganistan: funcționarii și militarii nu mai au voie să folosească smartphone-uri

    9 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.