Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova are nevoie de modelul româno‑german: Mureșan cere extinderea cooperării economice
    POLITICĂ

    Moldova are nevoie de modelul româno‑german: Mureșan cere extinderea cooperării economice

    28 noiembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Europarlamentarul Siegfried Mureșan a subliniat că modelul de cooperare economică dintre România și Germania, considerat un adevărat succes, trebuie extins și în Republica Moldova, țară candidat la Uniunea Europeană. Declarația a fost făcută în cadrul Conferinței de Afaceri România – Germania – Moldova, desfășurată la Stuttgart și organizată de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK).

    În opinia sa, abordarea pragmatică, stabilă și orientată spre investiții realizată de cele două state — cu parteneriate solide, infrastructură modernă și respect pentru mediul de afaceri — poate oferi țării noastre o cale clară spre prosperitate.

    Potrivit oficialului, Moldova are nevoie de un cadru de cooperare care să garanteze predictibilitate, transparență și sprijin real pentru antreprenori, industrii și investitori. Modelul româno‑german — în care dialogul public‑privat, standardele europene și colaborările reale creează valoare — ar putea ajuta la modernizarea infrastructurii, dezvoltarea industriilor, crearea de locuri de muncă și creșterea competitivității pe piața europeană.

    Extinderea acestui model nu este doar o opțiune economică, ci și o șansă politică: o legătură reală între Republica Moldova, România și spațiul european, prin proiecte concrete, investiții directe și schimburi de experiență. Pentru cetățeni, asta înseamnă un viitor mai sigur, cu oportunități reale de dezvoltare, dar și standarde europene de viață.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePremierul Munteanu la Ungheni: „Deschidem oportunități — vrem un pol de dezvoltare regională”
    Next Article Denis Șova: Guvernul Republicii Moldova are propria „matematică” a salariilor, care nu coincide cu cerințele UE. 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.