Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Moldova 1 nu transmite Jocurile Olimpice din Paris: Drepturile de televizare aparțin TVR
    AUTORITĂȚI

    Moldova 1 nu transmite Jocurile Olimpice din Paris: Drepturile de televizare aparțin TVR

    29 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Postul public de televiziune Moldova 1 nu difuzează în direct Jocurile Olimpice de la Paris fiindcă drepturile pentru acest lucru aparțin Televiziunii Române – TVR.

    Declarația aparține directorul companiei Teleradio-Moldova, Vlad Țurcanu, care a scris într-o postare pe rețelele sociale că drepturile de televizare au fost cumpărate de TVR înainte ca actuala administrație a Teleradio Moldova să-și înceapă mandatul.

    „Actuala administrație a purtat negocieri pentru preluarea transmisiunii edițiilor următoare ale Jocurilor Olimpice, de iarnă și de vară, până în anul 2032. E important că publicul a arătat astăzi un interes mare pentru Jocurile Olimpice, întrucât există voci, inclusiv în structuri care influențează politicile Teleradio-Moldova, care pun la îndoială necesitatea ca postul public de televiziune să-și asume această sarcină”, a scris Vlad Țurcanu.

    În ceea ce privește performanța judocanului Denis Vieru, Vlad Țurcanu a declarat că aceasta a fost reflectată de posturile publice de radio și televiziune, precum și pe platformele online ale Teleradio-Moldova.

    Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia în concursul categoriei de greutate de până la 66 de kilograme la Jocurile Olimpice de la Paris.

    Jocurile Olimpice de la Paris se desfășoară în perioada 26 iulie – 11 august. R. Moldova este reprezentată la Olimpiadă de 26 de sportivi, care vor participa la zece probe.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVasile Tarlev propune semnarea unui act de neutralitate garantată susținut de parteneri internaționali
    Next Article Memorandum de înțelegere între Moldova și Austria în domeniul artei și culturii, semnat la Salzburg

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    (INTERVIU) Fiodor Gagauz: Vocea poporului găgăuz trebuie să fie auzită

    21 august 2026

    Irina Vlah: Un popor care renunță la propria memorie pierde o parte din el însuși. Operațiunea Iași-Chișinău face parte din istoria Moldovei

    20 august 2026

    Ultimele pregătiri pentru noul an școlar: Școlile și grădinițele din Chișinău sunt amenajate pentru 1 septembrie

    20 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Cazul fratelui deputatului PAS Ilie Ionaș: Procuratura confirmă că presupusele agresiuni sunt investigate penal

    21 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    (INTERVIU) Fiodor Gagauz: Vocea poporului găgăuz trebuie să fie auzită

    21 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah: Un popor care renunță la propria memorie pierde o parte din el însuși. Operațiunea Iași-Chișinău face parte din istoria Moldovei

    20 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Nichituș: De ce un accident personal a devenit motiv de atac politic împotriva lui Ceban

    20 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Președintele Portugaliei promulgă controversata lege privind interzicerea vălului integral în public

    20 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.