Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » “Moldexpo” transformat in “muzeu” pentru vizite oficiale si PR-ul guvernării? Refugiații incomozi – trimiși la centrele de plasament din Chișinău Ce zice șeful Direcției sănătate, Boris Gîlca
    POLITICĂ

    “Moldexpo” transformat in “muzeu” pentru vizite oficiale si PR-ul guvernării? Refugiații incomozi – trimiși la centrele de plasament din Chișinău Ce zice șeful Direcției sănătate, Boris Gîlca

    10 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deși Centrul Moldexpo a fost conceput de Primăria Municipiului Chișinău ca Centru de plasament cu accesibilitate sporita pentru persoane cu dizabilitati, mame cu copii, persoane vârstnice, dupa preluarea acestuia de guvernare, Centrul s-a transformat intr-o mimare a gestionarii situației, pentru a obține fonduri europene. Declarația ii aparține lui Boris Gilca, șefului adjunct al Direcției asistenta socială si sănătate a municipiului Chisinau.

    “Azi noapte, la o familie de refugiați din Ucraina (7 persoane inclusiv o persoana varstnica (femeie) de 90 ani si un barbat imobilizat), în plină noapte, le-a fost refuzată cazarea la Centrul Moldexpo si i-au directionat la Centrul Patria-Lukoil.
    Aici, la Patria-Lukoil, fetele noastre de garda de la Direcția Generală Asistență Medicală și Socială au ridicat persoana imobilizată pe scări, în mâini, la etajul 2 (spațiul de cazare este la et. 2 și nu exista ascensor)… Rușine și discriminatoriu…
    Unde e Avocatul Poporului? Unde e presiunea și investigațiile societății civile?”, se întreaba Boris Gilca într-o postare pe Facebook.

    In context, acesta a precizat ca guvernarea practica politici discriminatorii față de refugiații veniți din Ucraina, oferind cazare si suport doar categoriei de cetățeni tineri si sanatosi. Bolnavii, vârstnicii, cetățenii de etnie roma fiindu-le refuzata cazarea, aceștia fiind direcționați la centrele municipale.

    “Guvernul, in fapt, ingradeste accesul la cazare persoanelor “incomode”, efectuează plasament selectiv, nu primeste la Moldexpo persoane cu dizabilitati, persoane varstnice cu necesitati speciale (inclusiv refuza cazarea romilor – e o alta istorie documentata…) – in plina noapte directioneaza refugiatii la alte centre, pe cand Moldexpo nu este ocupat nici pe jumatate… Centrul de plasament la Moldexpo ramane doar “muzeu” pentru vizite oficiale si “bune (nebune) practici” ale Guvernului”, a specificat Gilca.

    Totodata, șeful adjunct al Direcției municipale, a precizat ca de la recepționată de către guvernare a fondurilor si suportului european, in realitate municipiul Chisinau nu a primit niciun suport.

    “Dar se invoca:
    – principii de “integrare europeana”
    – solicita milioane Euro de asistenta externa pentru “criza refuguatilor”
    – tin in corturi, in camp deschis, refugiatii, ii imbarcheaza in autocare spre a fi transportati direct peste hotare (nu-i accepta pentru plasament in Chisinau…)
    – nu au distribuit nimic din ajutoarele umanitare, inclusiv produse alimentare catre mun. Chisinau etc.
    Repet – rusine si discriminatoriu…
    Rugam responsabilizarea unora si atitudine din partea institutiilor pentru apararea drepturilor omului (avem faptele documentate)”, a conchis Gilca.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUniunea ofițerilor din R.Moldova condamnă decizia PAS de a interzice panglica Sf. Gheorghe
    Next Article Membrii PAS nu respectă recomandările CNESP și ale ministrului Sănătății și renunță la măștile de protecție

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Eugenia Ceban acuză: Dan Perciun s‑a lăudat cu un internat la care nu a contribuit cu nimic”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Expert: Planul de pace pentru Ucraina – un program comun al Rusiei și SUA, nu o soluţie neutră

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova modernizează energia: Progrese pe fondul piețelor externe instabile

    9 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.