Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Minorele care au ucis cu brutalitate o bătrână, condamnate la zece ani de închisoare
    AUTORITĂȚI

    Minorele care au ucis cu brutalitate o bătrână, condamnate la zece ani de închisoare

    24 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cele două minore care în septembrie 2023 au ucis cu deosebită cruzime o bătrână din satul Ghermănești, raionul Telenești, au fost condamnate la zece ani de închisoare. Sentința a fost pronunțată recent de magistrații Judecătoriei Orhei.

    Tragedia s-a produs în seara zilei de 21 septembrie 2023, când tinerele de 14 și 15 ani, fiind în stare de ebrietate, au pătruns în gospodăria unei femei de 67 de ani, pe care au înjunghiat-o cu cuțitul. Când femeia a început să strige, minorele au luat un ștergar și au sufocat-o. Ulterior, văzând că victima respiră, inculpatele au luat cuțitul și i-au aplicat mai multe lovituri.

    Fiind audiate, inculpatele au declarat că au venit în sat la niște băieți cu care au făcut cunoștință în Chișinău. Peste un timp, acestea au cerut să rămână undeva pe noapte. Astfel, cunoscuții lor au apelat la un consătean, fiul victimei, care i-a dus în casă mamei sale.

    Seara, una dintre inculpate a întrebat „cum mor oamenii”, la care cea de-a doua i-a răspuns: „hai să facem și vei vedea”, după care au luat cuțitul și au atacat găzdașa.

    După ce au săvârșit crima, inculpatele au plecat în centrul satului, unde era sărbătorit hramul localității. A doua zi, fetele au fost duse la Telenești, unde au mers în vizită la un alt băiat, unde și au fost reținute de polițiști.

    Sentinţa nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Chișinău în termen de 15 zile.

    Două minore de 14 și 15 ani au fost reținute, fiind suspecte de comiterea unui omor. Pe acest caz a fost pornită o cauză penală pentru omor intenționat săvârșit cu o deosebită cruzime, precum și din motive sadice. Potrivit poliției, este vorba de două tinere implicate în mai multe acte de violența și bătaie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban anunță încheierea proiectului de eficiență energetică în 22 de instituții publice din Chișinău
    Next Article Popșoi despre referendumul privind aderarea la UE: O oportunitate prețioasă pentru Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    UE investește în Transnistria și Găgăuzia pentru a reduce diviziunile: „Există o singură Republica Moldova”

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dodon cere referendum pentru apartenența bisericilor: «Comunitatea trebuie să decidă!»

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Zelenski, Macron, Starmer și Merz se întâlnesc la Londra pentru negocieri de pace

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    China propune o nouă etapă de cooperare economică cu Moldova — oportunități largi pentru investiţii şi exporturi

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Filat denunță: Oamenii lui Plahotniuc continuă să stea în structurile statulu

    8 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.