Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ministrul iranian al apărării: „Producția de rachete nu a fost perturbată de atacurile israeliene”
    GEOPOLITICA

    Ministrul iranian al apărării: „Producția de rachete nu a fost perturbată de atacurile israeliene”

    30 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Producţia de rachete a Iranului nu a fost perturbată în urma atacurilor aeriene israeliene de sâmbătă asupra Republicii Islamice, a declarat ministrul israelian al apărării, Aziz Nasirzadeh, citat miercuri de presa oficială.

    Ministrul israelian al apărării, Yoav Gallant, i-a felicitat luni pe piloţii israelieni pentru că au deteriorat capacităţile de producţie de rachete ale Iranului, în urma loviturilor aeriene menite să răspundă atacului cu rachete lansat de Iran pe 1 octombrie împotriva Israelului.

    Doi cercetători americani au declarat săptămâna trecută pentru Reuters că atacurile aeriene israeliene au lovit clădirile pe care Iranul le foloseşte pentru a amesteca combustibilul solid pentru rachete balistice şi că acest lucru „ar fi putut să împiedice în mod semnificativ capacitatea Iranului de a produce în masă rachete”. 

    „Inamicul a încercat să afecteze atât sistemele noastre defensive, cât şi cele ofensive, dar nu a avut prea mult succes pentru că luasem măsuri şi eram la curent”, a declarat miercuri ministrul iranian al apărării.

     „Cunoştinţele (de producţie) sunt indigene, aşa că nu există nicio întrerupere în procesul de fabricaţie a rachetelor”, a spus Nasirzadeh, sugerând însă că un sistem de apărare ar fi putut fi deteriorat în atac, după ce a precizat că a fost „înlocuit a doua zi”. 

    Mass-media de stat iraniană a raportat, de asemenea, marţi că Nasirzadeh a spus că ţara sa este capabilă „să lanseze încă o duzină de salve de rachete” împotriva Israelului, aşa cum s-a întâmplat pe 1 octombrie şi 13 aprilie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLidera social-democrată din Lituania refuză să devină prim-ministru după victoria în alegeri
    Next Article Popșoi: „Moldovenii trebuie să aleagă respectul pe plan internațional, nu izolarea”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Kos către antreprenorii moldoveni: „UE vă primește cu brațele deschise dacă implementați reformele”

    17 septembrie 2025

    Ungaria reintră cu drepturi depline în programul de călătorie fără viză către SUA

    17 septembrie 2025

    „Parcurs pro‑european sau apropiere de Rusia” – Nicușor Dan evidențiază miză majoră la alegerile din Moldova

    16 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    „Pro‑Europa versus influența Kremlinului”: Blocul Împreună cere unitate și responsabilitate politică

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună propune reducerea numărului de deputați la jumătate

    17 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Igor Grosu: Parlamentul deschis spre o cooperare mai amplă cu Uniunea Europeană

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Blocul Electoral ALTERNATIVA lansează programul „Moldova Verde – teritoriu al vieții”

    17 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO // Plahotniuc prezintă Fundația „Edelweiss” și critică PAS pentru „deznădejde și involuție”

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.