Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ministerul Apărării: Geniștii Armatei Naționale au efectuat 15 misiuni de deminare în august și au distrus 73 de obiecte explozive
    AUTORITĂȚI

    Ministerul Apărării: Geniștii Armatei Naționale au efectuat 15 misiuni de deminare în august și au distrus 73 de obiecte explozive

    4 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Apărării al Republicii Moldova anunță că pe parcursul lunii august, geniștii Armatei Naționale au executat 15 misiuni de deminare.

    În urma acestor acțiuni, au fost depistate și nimicite 73 de obiecte explozive în localitățile Chișinău, Ialoveni, Leova, Hâncești, Ștefan Vodă, Căușeni, Anenii Noi, Nisporeni, Strășeni, Dubăsari, Sângerei și Fălești.

    Potrivit maiorului Ivan Cornegruţa, ofițer superior din cadrul Serviciului Geniu, una dintre cele mai periculoase misiuni de deminare a avut loc în satul Șerpeni, raionul Anenii Noi. Acolo echipa de geniști a Batalionului de geniu „Codru’’, condusă de maior Alexandr Atroșcenco, a depistat și neutralizat 45 de proiectele de artilerie, calibru 76 mm și un proiectil de artilerie calibrul 122 mm.

    Totodată, în aceeași perioadă, echipa de geniști din Brigada infanterie motorizată ,,Moldova’’, sub comanda sergentului clasa I Eduard Hîncu, a fost solicitată în localitatea Bobletici, raionul Sângerei, unde a neutralizat un proiectil de artilerie, calibrul 76 mm.

    „Toate obiectele explozive datau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial și au fost distruse în condiţii de maximă securitate”, anunță Ministerul Apărării.

    De la începutul anului curent, geniștii Armatei Naționale au îndeplinit 101 misiuni de deminare, în urma cărora au fost nimicite 210 de obiecte explozive de diferite tipuri și 505 cartușe.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, a ajuns în Chișinău și a fost întâmpinat de Dorin Recean
    Next Article Lukașenko grațiază 30 de deținuți condamnați pentru protestele din 2020

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tensiuni la CMC: Profesorii au cerut consilierilor PAS să revină în sală

    24 noiembrie 2025

    Țuțu cere amânare în instanță: vrea să-și rostească singur ultimul cuvânt

    24 noiembrie 2025

    Ceban: „Nu vreți bugetul, votați măcar pentru profesori”

    24 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Tensiuni la CMC: Profesorii au cerut consilierilor PAS să revină în sală

    24 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Țuțu cere amânare în instanță: vrea să-și rostească singur ultimul cuvânt

    24 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: „Nu vreți bugetul, votați măcar pentru profesori”

    24 noiembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Planul european de pace a fost publicat

    24 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dosarul „Kuliok” al lui Igor Dodon, reluat de la zero după decizia CSJ

    24 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.