Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Militanţi islamişti atacă o secţie de poliţie în nord-vestul Pakistanului: Cel puţin 10 poliţişti ucişi
    GEOPOLITICA

    Militanţi islamişti atacă o secţie de poliţie în nord-vestul Pakistanului: Cel puţin 10 poliţişti ucişi

    5 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cel puţin 10 angajaţi ai poliţiei au fost ucişi şi alţi şase au fost răniţi, luni, într-un atac al militanţilor asupra unei secţii de poliţie din nord-vestul Pakistanului, relatează Reuters.

    Pakistanul a înregistrat o recrudescenţă a atacurilor comise de militanţii islamişti, în special a celor care au vizat personalul de securitate, începând din 2022, când a fost rupt un armistiţiu între talibanii pakistanezi şi guvern.

    Atacul de luni a avut loc la ora locală 3 dimineaţa, când militanţii au ţintit mai întâi jandarmii folosind lunetişti şi apoi au intrat în secţia de poliţie, au declarat ofiţerii de poliţie din regiunea Draban din Pakistan.

    „După ce au intrat în secţia de poliţie, teroriştii au folosit grenade de mână care au provocat mai multe victime în rândul poliţiştilor”, a declarat Malik Anees ul Hassan, adjunctul superintendentului de poliţie din Draban.

    Cel puţin 23 de soldaţi au fost ucişi în mod similar în decembrie, când o echipă sinucigaşă formată din şase oameni a intrat cu un camion încărcat cu explozibil într-o tabără militară, instalată într-un complex de poliţie, în nord-vestul Pakistanului.

    Violenţele s-au intensificat în ultimele zile şi în Pakistan, în contextul în care această naţiune se pregăteşte de alegerile naţionale care vor avea loc la sfârşitul acestei săptămâni.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAvarie la Termoelectrică: Aleea de pe bd. Mircea cel Bătrân, închisă pentru lucrări
    Next Article Alertă la Roma – Italia amenințată în mod direct de șeful rebelilor Houthi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Trump insistă pe alegeri în Ucraina. Zelenski cere garanții de securitate

    10 decembrie 2025

    Rusia include 47 de state într-o listă de „neprietenoase” — ce înseamnă asta pentru Republica Moldova

    10 decembrie 2025

    UE îl pune la punct pe Donald Trump după atacul la adresa liderilor europeni

    10 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Grija pentru animale depășește granițele: povestea câinelui „Chișinău”

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Facilitățile fiscale pentru IT ar putea dispărea — guvernul analizează schimbările

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova și FMI — Bolea prezintă planurile de dezvoltare infrastructurală și regională

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Spitalele regionale din Cahul și Bălți vor fi gata abia în 2031 — Ceban anunță noi termene

    10 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    PSRM cere 1,4 miliarde de lei în plus pentru agricultură: „Nu e populism, e respectarea legii”

    10 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.