Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mii de iranieni ies în stradă în semn de susținere a atacului împotriva Israelului
    GEOPOLITICA

    Mii de iranieni ies în stradă în semn de susținere a atacului împotriva Israelului

    14 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mii de iranieni au ieşit duminică dimineaţă pe străzile din Iran, în semn de susţinere pentru atacul fără precedent împotriva Israelului.

    Iranienii au scandat „moarte Israelului”.

    O altă manifestație de susținere a atacului a avut loc și în orașul Isfahan, al treilea oraș din Iran, unde este îngropat generalul Mohammad Reza Zahedi, care a fost ucis în aprilie, într-un atac aerian asupra sediilor diplomatice iraniene din capitala siriană. Atacul iranian, care a durat aproximativ cinci ore, a fost descris drept „complex” de presa de stat din Iran.

    „Nu a fost un atac doar din partea Iranului, regimul israelian a fost pedepsit din patru direcții”, a transmis agenția de stat din Iran, Tasnim. Mai exact, potrivit Teheranului, atacul a implicat și aliații săi din Yemen, Liban și Irak.

    Atacul Teheranului, primul direct asupra Israelului, vine după zile de amenințări din partea regimului că va riposta după ce șapte ofițeri ai Gărzi Revoluționare au murit într-un atac asupra consulatului său din Damasc.

    Mai exact, un comandant de rang înalt din forţa Quds a Corpului, Mohammad Reza Zahedi, fusese ucis la 1 aprilie într-un atac aerian asupra sediilor diplomatice iraniene din capitala siriană, Damasc, pe care Iranul l-a atribuit Israelului, determinându-l pe liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, să jure răzbunare.

    Reamintim că Ayatollahul Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, a declarat întru-un video că „regimul sionist malefic al Israelului va suferi consecințe”, în urma atacurilor cu drone lansate de Iran împotriva Israelului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleReghina Apostolova: PAS extinde arsenalul de represiune împotriva oponenților politici
    Next Article Maia Sandu condamnă atacul Iranului și sprijină eforturile pentru prevenirea escaladării conflictului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Macron atacă administrația Trump la Davos: „SUA încearcă să subordoneze Europa”

    20 ianuarie 2026

    Trump a declarat că nu mai este obligat să „se gîndească la pace”

    19 ianuarie 2026

    Un angajat al ambasadei Rusiei în Cipru, găsit mort în biroul său

    15 ianuarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Arestul preventiv al lui Vladimir Plahotniuc, prelungit cu 30 de zile

    21 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Denis Ulanov refuză să fie audiat ca martor în dosarul lui Plahotniuc

    21 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Transnistria rămâne în stare de urgență economică: uzinele funcționează redus, școlile au ore scurtate

    21 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ilan Șor anunță că echipa sa boicotează alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei

    21 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița nr. 223 din Tohatin, renovată cu sprijinul Primăriei Chișinău

    21 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.