Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mihail Popșoi, despre relațiile diplomatice cu UE: România este avocatul nostru la Bruxelles
    AUTORITĂȚI

    Mihail Popșoi, despre relațiile diplomatice cu UE: România este avocatul nostru la Bruxelles

    17 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prin fortificarea relațiilor cu statele membre ale UE contribuim firește la crearea unui climat favorabil procesului de negocieri. De altfel, nu avem absolut nicio problemă bilaterală, problemă în sensul care ar putea afecta într-un fel procesul nostru de aderare la UE.

    Declarația aparține ministrului Afacerilor Externe, Mihail Popșoi, care a menționat în cadrul unei emisiuni că autoritățile de la Chișinău vor continua să muncească pentru a menține aceste relații diplomatice.

    Totodată, șeful MAE a subliniat că R. Moldova va fi mereu recunoscătoare României care este principalul avocat și promotor al țării noastre la Bruxelles și în relațiile cu statele membre.

    „De aceea, relațiile noastre facilitează procesul de aderare și este și ține doar de capacitatea noastră acum pe intern de a ne organiza bine, de a valorifica această enormă de deschidere din partea UE. Noi pe partea Ministerului Afacerilor Externe vom continua să depunem eforturi de a păstra aceste relații politice la nivelul excelent și de a crea acest climat favorabil, dar după cum spuneam trebuie să ne facem tema pentru acasă aici, în toate ministerele, în toate agențiile,” a declarat Popșoi.

    Totodată, șeful MAE a menționat că și cetățenii R. Moldova trebuie să dea un gir puternic cursului de integrare europeană pentru a spori procesul de reformă din țară.

    „Pentru a da un mesaj clar celor care încearcă să mai pună bețe în roate, un mesaj cât se poate de puternic partenerilor noștri care vor să vadă într-adevăr ce își doresc cetățenii R. Moldova și în ce măsură își doresc un viitor prosper, pașnic, în sânul marii familii europene. De aceea, cetățenii R. Moldova vor avea ocazia să-și spună clar propria poziția în cadrul referendumului din 20 octombrie,” a conchis Mihail Popșoi.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePreședintele Finlandei semnează legea care permite blocarea migranților la granița cu Rusia
    Next Article Situația la frontieră: Peste 64.600 de traversări în 24 de ore și mai multe încălcări depistate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii: Recomand ministrului Apărării să își dea demisia, după exemplul colegilor săi de la București

    20 februarie 2026

    VIDEO// Usatîi ironizează PAS: „Au adus lumină și au resetat istoria”

    20 februarie 2026

    Instanța permite folosirea schemelor și graficelor în apărarea lui Plahotniuc

    20 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Ucraina nu va participa la ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice de iarnă de la Milano

    20 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova și Turcia aplică reguli noi în comerțul bilateral

    20 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei rămân blocate din cauza problemelor instituționale

    20 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii: Recomand ministrului Apărării să își dea demisia, după exemplul colegilor săi de la București

    20 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dosarul fostului deputat Nesterovschi ajunge la Curtea Supremă de Justiție

    20 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.