Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mihai Popșoi: Infrastructura digitală a Republicii Moldova, țintă constantă a atacurilor rusești
    AUTORITĂȚI

    Mihai Popșoi: Infrastructura digitală a Republicii Moldova, țintă constantă a atacurilor rusești

    9 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Atacurile cibernetice asupra site-ului postului public de televiziune Moldova 1 ar fi fost efectuate la comanda Federației Ruse, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, într-un podcast difuzat la BBC. Dar, susține șeful diplomației moldovene, pe lângă Moldova1.md, infrastructura digitală, este atacată constant în Republica Moldova deoarece „capacitățile noastre sunt încă modeste”.

    „Capacitățile noastre sunt încă modeste, dar noi le consolidăm cu ajutorul partenerilor noștri. Și, da, noi suntem o țintă constantă a atacurilor rusești asupra infrastructurii noastre, nu doar radiodifuzorului public, ci și a oficiului poștal, instituțiile guvernamentale sunt vizate în mod regulat de hackeri, pe care experții îi atribuie Rusiei. Dar ne consolidăm reziliența, avem parteneriate puternice, inclusiv cu Marea Britanie, SUA și alți parteneri din Europa, pentru a ne ajuta să ne construim apărarea, inclusiv apărarea cibernetică”, a declarat Mihai Popșoi.

    Amintim că pe 27 aprilie curent, site-ul Moldova1.md a fost atacat în premieră în premieră de hackeri. Concomitent, au fost atacate și site-urile mai multor instituții guvernamentale, inclusiv achizitii.md și mPay.md. Asemenea atacuri au loc aproape zilnic, au precizat reprezentanți ai Guvernului pentru redacția noastră de știri.

    Precizăm că atacurile cibernetice au luat amploare în Republica Moldova, odată cu invazia Rusiei în Ucraina. Începând cu anul 2022, mai multe sisteme informaționale, platforme și portaluri publice ale Republicii Moldova au fost sparte.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLituania deschisă să trimită trupe în Ucraina
    Next Article Irina Vlah: 9 mai rămâne sărbătoare națională, poporul nostru a adus o mare contribuție la Marea Victorie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de soluții economice și atac asupra autonomiei locale

    20 iulie 2026

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    Vasile Tofan a prezentat programul de guvernare

    20 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de soluții economice și atac asupra autonomiei locale

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Tofan a prezentat programul de guvernare

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză guvernarea că induce panică privind alimentarea cu apă a Chișinăului: „Nu există riscuri în prezent”

    20 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Investigație: Alexandru Trubca ar fi implicat în mai multe proiecte imobiliare în Republica Moldova și România

    20 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.