Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mihai Popșoi, în discuții cu delegația Adunării Parlamentare NATO
    AUTORITĂȚI

    Mihai Popșoi, în discuții cu delegația Adunării Parlamentare NATO

    25 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, a avut o întrevedere cu delegația Adunării Parlamentare NATO, în cadrul căreia a accentuat rolul diplomației parlamentare în dezvoltarea parteneriatului RM-NATO și consolidarea valorilor democratice comune.

    Mihai Popșoi a prezentat prioritățile politicii externe ale Republicii Moldova și acțiunile întreprinse în diverse domenii pentru implementarea criteriilor de aderare la Uniunea Europeană până în 2030, transmite Politics.md cu referire la Știri.md.

    „Un subiect prioritar al discuției l-au constituit ultimele evoluții ce țin de securitatea regională, inițiativele promovate pentru încetarea războiului declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei, precum și importanța convenirii aranjamentelor pentru o pace justă și durabilă bazată pe garanții solide de securitate și care să descurajeze o nouă agresiune armată în regiune. 

    De asemenea, oficialii au discutat subiectele prioritare de pe agenda de cooperare Republica Moldova – NATO. În context, a fost subliniat interesul părților pentru continuarea dialogului politic și implementarea programelor practice în domeniile convenite de comun acord pentru consolidarea capacităților de reziliență, securitate și apărare ale Republicii Moldova, cooperarea în contracararea noilor amenințări la adresa securității, în special celor cu caracter hibrid”, se menționează într-un comunicat.

    În cadrul întrevederii, ministrul Mihai Popșoi a reiterat interesul pentru expertiza și asistența organizației în promovarea reformelor democratice, în particular pentru modernizarea și consolidarea sectorului național de securitate și apărare în conformitate cu noile evoluții și cerințe ale mediului actual de securitate.

    La rândul lor, membrii delegației Adunării Parlamentare NATO au accentuat importanța continuării de către Republica Moldova a cursului de integrare europeană, democratizare și modernizare care să contribuie la consolidarea securității țării, statele Alianței Nord-Atlantice fiind dispuse să împărtășească expertiza și experiențele lor și să ofere asistența necesară.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi: Pesta și sărăcia lovesc, iar CSS-ul Maiei Sandu vânează adversarii politici pentru a apăra fotoliile deputaților PAS!
    Next Article Renato Usatîi: Un stat UE a realizat ideea Partidului Nostru privind magazinele sociale de stat. În Moldova, guvernarea doarme

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Aeroportul Ben Gurion își reia activitatea: primele curse Chișinău–Tel Aviv ar putea fi reluate din 16 aprilie

    9 aprilie 2026

    Boris Golovin urmează să fie repus în funcția de la CNAMUP după anularea concedierii de către instanță

    9 aprilie 2026

    Ion Ceban: „Totul se scumpește, iar statul nu face nimic”

    9 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Adunarea Populară a Găgăuziei contestă la CSJ suspendarea alegerilor regionale din 2026

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Guvernarea trăiește în bula ei” – acuzațiile viceprimarului Chișinăului

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Aeroportul Ben Gurion își reia activitatea: primele curse Chișinău–Tel Aviv ar putea fi reluate din 16 aprilie

    9 aprilie 2026

    …

    Scumpirile la carburanți generează efect în lanț în economie, susține Olga Ursu

    9 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentul a aprobat legea privind lanțurile scurte de aprovizionare cu produse alimentare

    9 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.