Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mexicul a rupt relațiile diplomatice cu Ecuadorul
    GEOPOLITICA

    Mexicul a rupt relațiile diplomatice cu Ecuadorul

    7 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mexicul a întrerupt toate legăturile diplomatice cu Ecuadorul, după ce poliția a luat cu asalt ambasada mexicană din Quito, pentru a aresta un fost vicepreședinte ecuadorian, Jorge Glas, refugiat acolo.

    Glas s-a refugiat în ambasada mexicană în decembrie, după ce Ecuadorul a emis un mandat de arestare împotriva sa pentru presupuse fapte de corupție. În 2017, Glas a fost condamnat la 6 ani de închisoare, acuzat că a luat 13,5 milioane de dolari mită.

    Când, a fost eliberat, autoritățile ecuadoriene au emis un alt mandat de arestare pe numele său. Fapt care l-a determinat pe Glas să caute refugiu în ambasada mexicană. Mexicul a anunțat că i-a acordat azil politic, dar Ecuadorul spune că „nu va permite ca un infractor să rămână liber”.

    După Mexic şi Nicaragua a declarat că rupe relaţiile diplomatice cu Ecuadorul. În același timp, Departamentul de Stat al SUA a condamnat asaltul asupra ambasadei mexicane, calificându-l drept o încălcare a Convenţiei de la Viena privind relaţiile diplomatice şi a cerut celor doi aliaţi ai Washingtonului „să-şi soluţioneze diferendele în conformitate cu normele internaţionale”.

    Asaltul a fost condamnat şi de guvernele din Spania, Argentina, Bolivia, Brazilia, Chile, Columbia, Cuba, Honduras, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Republica Dominicană, Uruguay şi Venezuela.

    Între timp, Jorge Glas fost transportat sâmbătă la închisoarea de maximă securitate La Roca, din Guayaquil. La primele ore ale zilei de sâmbătă, Glas a plecat la bordul unui vehicul blindat şi sub un puternic dispozitiv de securitate spre aeroportul din Quito, unde a fost îmbarcat într-o aeronavă cu destinaţia Guayaquil, unde se află închisoarea de maximă securitate La Roca.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleExpoziție la Președinție. Maia Sandu: 7 aprilie 2009 va rămâne o rană neînchisă
    Next Article Vizită oficială la Berlin: Mihail Popșoi discută relațiile bilaterale cu Germania

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    SUA pregătesc schimbări la vizele pentru studenți străini, jurnaliști și participanți la programe de schimb

    16 iulie 2026

    Diana și Silvestru Șoșoacă, trimiși în judecată. Procurorii vorbesc despre lipsire de libertate și violențe

    16 iulie 2026

    Schimbare la vârful apărării Ucrainei: Mihailo Fedorov pleacă din funcție după conflicte cu conducerea armatei

    16 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    SUA pregătesc schimbări la vizele pentru studenți străini, jurnaliști și participanți la programe de schimb

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Olga Ursu: Viitorul Guvern trebuie să fie în slujba cetățenilor, nu a unui partid

    16 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Diana și Silvestru Șoșoacă, trimiși în judecată. Procurorii vorbesc despre lipsire de libertate și violențe

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tensiuni în Consiliul Municipal Chișinău: Anatol Turchin îi critică pe consilierii PAS

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu: Schimbarea Guvernului este necesară pentru a duce la capăt reformele europene

    16 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.