Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Memorandum de înțelegere între R. Moldova și România în domeniul securității energetice
    POLITICĂ

    Memorandum de înțelegere între R. Moldova și România în domeniul securității energetice

    6 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul Republicii Moldova va încheia un Memorandum de înțelegere cu Guvernul României privind realizarea proiectelor necesare interconectării rețelelor de gaze naturale și energie electrică. La ședința de astăzi, 6 septembrie, membrii Comisiei politică externă și integrare europeană au aprobat avizul consultativ pentru inițierea negocierilor în acest sens, transmite Serviciul de presă al Parlamentului.

    Documentul are scopul de a dezvolta cooperarea în domeniul energiei, precum și avansarea sau demararea proiectelor investiționale în sectorul energiei electrice și al gazelor naturale. În rezultat, va fi consolidată securitatea energetică atât a Republicii Moldova și a României, cât și cea din întreaga regiune. Un alt obiectiv urmărit este diversificarea surselor și a rutelor de aprovizionare cu gaze naturale și cu energie electrică.

    Memorandumul de Înțelegere, care va fi încheiat între România și țara noastră, va conține o serie de acțiuni, inclusiv examinarea posibilității extinderii gazoductului Iași-Ungheni-Chișinău, prin construcția unei conducte noi – Centura Chișinăului. Acest obiectiv ar putea fi realizat până în anul 2031.

    De asemenea, documentul vizează și realizarea unor proiecte de importanță strategică, precum Linia Electrică Aeriană (LEA) cu tensiune nominală 400 kV Suceava – Bălți, extinderea stației 400 kV Suceava și stația 400 kV Bălți, precum și dezvoltarea liniei de interconexiune în domeniul energiei electrice existente 110 kV Huși – Cioara.

    Proiectele care vor fi prevăzute în Memorandumul de Înțelegere vor fi implementate de Ministerul Energiei, cu suportul Unității Consolidate de Implementare a Proiectelor în domeniul Energeticii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTeodor Cârnaț va candida independent la Primăria Chișinău
    Next Article Ana Taban ar putea fi numită în calitate de ambasadoare a Republicii Moldova în Republica India

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Primarul orașului Glodeni, Stela Onuțu a criticat refuzul PAS de a susține amendamentul Partidului Nostru, privind alocarea a 2 milioane lei pentru oraș

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Letonia a finalizat construcția barierei la frontiera cu Rusia

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Schimb dur de replici în Parlament: Ion Chicu, sancționat de Igor Grosu în timpul dezbaterilor

    30 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN: amendamentele pentru bugetul 2026, respinse integral de majoritatea PAS

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză PAS de pierderea a circa 17.000 de locuri de muncă și tăieri de compensații

    29 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.