Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maxim Moroșan, acuzat de huliganism, reținut pentru 72 de ore după un incident violent în Bălți
    AUTORITĂȚI

    Maxim Moroșan, acuzat de huliganism, reținut pentru 72 de ore după un incident violent în Bălți

    28 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consilierul socialist de la Bălți, Maxim Moroșan, a fost reținut de poliție după ce câteva înregistrări video cu o bătaie într-un restaurant din capitala de nord au apărut pe internet.

    Primele imagini cu un conflict în care ar fi implicat și Moroșan, au început să apară pe canalele de Telegram vineri dimineață.

    Până acum, pe rețele circulă două video-uri: unul neoficial, din interiorul localului, și altul publicat pe canalul oficial de Telegram al Inspectoratului General de Poliție (IGP).

    „La data de 26 iunie, pe o stradă din adiacentul unui local din Bălți, iar ulterior pe teritoriul localului, au avut loc mai multe altercații dintre două grupuri, fiind implicată și o persoană cu funcție publică în Consiliul municipal Bălți”, se arată în mesajul poliției, publicat pe 28 iunie.

    Sursele Europei Libere din poliție afirmă că Moroșan este reținut pentru 72 de ore pentru huliganism.

    Poliția mai spune că în conflict au fost implicate șase persoane: patru dintre acestea au fost reținute, iar două au fugit în străinătate. Potrivit oamenilor legii, cei reținuți riscă până la cinci ani de închisoare sau o amendă de la 37.500 de lei la 67.500 de lei.

    Într-un comunicat oficial, Partidul Socialiștilor (PSRM) declară că „atacul asupra lui Moroșan” ar fi o „provocare criminală organizată”, în spatele căreia ar sta niște grupări subordonate politicianului Renato Usatîi.

    „Anterior, la adresa lui Maxim Moroșan au fost lansate amenințări și i s-a cerut să părăsească orașul Bălți și să se retragă din politică”, afirmă socialiștii.

    Renato Usatîi nu a comentat încă acuzațiile PSRM.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Grosu anunță deschiderea permanentă a punctului de frontieră Leova-Bumbăta
    Next Article Poliția de Frontieră prelungește măsurile de acces restricționat la Aeroportul Internațional Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alexandr Berlinschii: Oamenii sunt sătui de vorbe goale. Partidul Nostru vine cu proiecte concrete de lege ca să scoatem țara din impas!

    2 iunie 2025

    Sprijin pentru aderare la UE: Igor Grosu vizitează Grecia în cadrul proiectului Twinning

    2 iunie 2025

    VIDEO// Irina Vlah, la „ultimul sunet” la școala din Constantinovca: Astăzi e sărbătoare, iar mâine – închiderea școlii

    31 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    CUB adoptă noul program politic și anunță 9 angajamente majore pentru cetățeni

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Berlinschii: Oamenii sunt sătui de vorbe goale. Partidul Nostru vine cu proiecte concrete de lege ca să scoatem țara din impas!

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Sprijin pentru aderare la UE: Igor Grosu vizitează Grecia în cadrul proiectului Twinning

    2 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Karol Nawrocki, ales președinte al Poloniei cu un scor strâns în turul doi

    2 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Dragoș Galbur avertizează: Limba română pierde teren în Republica Moldova, e nevoie de o lege fermă

    2 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.