Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mark Rutte și Volodimir Zelenski s-au întâlnit la Odesa
    GEOPOLITICA

    Mark Rutte și Volodimir Zelenski s-au întâlnit la Odesa

    16 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a efectuat marți o vizită surpriză la Odesa, unde s-a întâlnit cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski. Vizita vine pe fondul atacului aerian devastator asupra orașului Sumî, care a avut loc în Duminica Floriilor și s-a soldat cu moartea a 34 de persoane.

    În cadrul întâlnirii, Rutte a reafirmat sprijinul ferm al NATO pentru Ucraina, numindu-l „de nezdruncinat”. El a condamnat vehement atacurile „scandaloase și sistematice” lansate de Rusia asupra civililor.

    „Poporul ucrainean a îndurat enorm – mai ales în urma atacului de la Sumî. NATO va continua să sprijine Ucraina pentru ca aceasta să se poată apăra azi și să prevină agresiuni viitoare, asigurând astfel o pace durabilă și dreaptă”, a transmis Rutte pe platforma X.

    Oficialul NATO a comentat și eforturile președintelui american Donald Trump de a obține o încetare a focului între Kiev și Moscova, descriindu-le drept „dificile”, mai ales în contextul intensificării violențelor.

    La rândul său, președintele Zelenski a subliniat nevoia urgentă a Ucrainei de sisteme moderne de apărare antiaeriană. De asemenea, a pledat pentru o pregătire „rapidă și eficientă” a unui contingent militar occidental care să sprijine securitatea țării.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSecuritatea în Marea Neagră, discutată de Ucraina, Franța, Marea Britanie și Turcia
    Next Article Moldova și Turcia discută despre intensificarea cooperării economice și promovarea investițiilor bilaterale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Directorul OMV respinge acuzațiile: „Nu profităm de pe urma crizei din Orientul Mijlociu”

    16 martie 2026

    Alegeri cu prezență record în Coreea de Nord: legislativul aprobat de guvern

    16 martie 2026

    Tensiuni la Moscova: consilierii lui Macron, respinși de Kremlin în discuțiile despre negocierile de pace

    16 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul, din detenție: Comitetul Executiv al Găgăuziei trebuie să apere competențele regiunii

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Chișinăului a verificat Stația de Captare Vadul lui Vodă: calitatea apei este bună

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rusia nu permite aliaților europeni să medieze pacea din Ucraina

    16 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mircea Surdu câștigă un proces împotriva Teleradio-Moldova: sancțiune disciplinară anulată

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mitinguri paralele la Budapesta: Viktor Orbán și Péter Magyar își mobilizează susținătorii înaintea alegerilor

    16 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.