Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Manipularea realității: De ce Igor Dodon răspândește aceste informații false?
    POLITICĂ

    Manipularea realității: De ce Igor Dodon răspândește aceste informații false?

    5 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o eră a informației și a dezinformării rapide, Igor Dodon continuă să joace un rol activ în răspândirea narațiunilor false care vizează securitatea națională a Republicii Moldova.

    După ce a devenit cunoscut pentru susținerea unei politici proruse și pentru apropierea sa de Kremlin, Dodon se află într-un continuu conflict cu viziunea pro-europeană a actualei guvernări moldovenești. Acesta încearcă să fragmenteze percepția publicului moldovean față de Uniunea Europeană și să îi facă pe cetățeni să se simtă nesiguri în privința politicii externe a Republicii Moldova.

    Prin declarațiile sale, Dodon încearcă să alimenteze teama că integrarea în Uniunea Europeană sau asocierea cu NATO ar putea atrage Moldova într-un conflict militar. De fapt, această retorică face parte dintr-o strategie de manipulare a opiniei publice, caracteristică multor politicieni care sunt în favoarea menținerii Moldovei într-o sferă de influență a Rusiei. În același timp, el promovează ideea unei neutralități absolute, fără a înțelege complexitatea realității geopolitice actuale.

    De asemenea, Dodon face referire la un concept utilizat frecvent în retorica propagandistică rusească: „interesele globaliste și sorosiste”. Aceste noțiuni sunt folosite pentru a submina încrederea publicului în instituțiile internaționale, în special în Uniunea Europeană și în organizațiile care promovează valorile democratice și statul de drept. Aceste afirmații nu sunt doar false, ci și periculoase, deoarece ele contribuie la crearea unui climat de neîncredere și frică, care poate destabiliza politic și social Republica Moldova.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoile măsuri pentru protecția patrimoniului cultural vor accelera procesul de restaurare a monumentelor istorice
    Next Article Ina Angheliuc va conduce ANTA: Așteptări și provocări

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alexandru Munteanu: Reformele trebuie făcute cu grijă față de oameni, nu pe seama lor

    17 octombrie 2025

    Marcel Spatari va fi deputat și promite sprijin viitorului ministru al Muncii

    17 octombrie 2025

    Blocul ALTERNATIVA: „Vom susține toate proiectele care îmbunătățesc viața oamenilor”

    17 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Alexandru Munteanu: Reformele trebuie făcute cu grijă față de oameni, nu pe seama lor

    17 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu: „Un premier care execută ordinele partidului nu poate avea succes”

    17 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Președintele convoacă Parlamentul: Prima ședință pe 22 octombrie

    17 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon alege mandatul de deputat: Rămân în Parlament

    17 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Reformă electorală amplă: CEC independent și control strict al finanțării campaniilor

    17 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.