Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Manifestanții au instalat corturi în fața Parlamentului
    POLITICĂ

    Manifestanții au instalat corturi în fața Parlamentului

    18 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Participanții la protestul de astăzi din fața Președinției și Parlamentului au instalat corturi, pentru a protesta în regim non-stop. Zona a fost denumită generic „Orășelul Schimbării”, iar manifestanții au adus cu ei și niște mături improvizate din crengi, cu care spun că vor mătura actuala guvernare.

    Primar al „Orășelului Schimbării” a fost numit Radu Bușilă, care conduce, în prezent, Primăria localității Piatra, din raionul Orhei. El a precizat că protestul cetățenilor este și va rămâne pașnic, iar personale care vor fi infiltrate pentru a face provocări vor fi denunțate la poliție. De asemenea, Radu Bușilă a menționat că protestatarii vor rămâne acolo până când guvernarea va auzi revendicările lor și își va da demisia.

    „Astăzi, acum și aici este momentul adevărului, când noi toți facem istorie în această țară. Cine a spus că pe tinerii noștri nu-i interesează viitorul acestei țări? Uitați-vă câți tineri sunt aici, din Chișinău și din toată țara. Și noi toți, uniți, organizați, pașnici și non-violenți îi vom da afară. Va veni ziua când toți ei se vor cărăbăni ca guzganii din țara noastră, care în Hong Kong, care la Berlin, care în Marea Britanie, care în Statele Unite, mai departe”, a spus Radu Bușilă.

    Înainte de asta, liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor, a menționat că numărul celor care vor sta în corturi va fi limitat, dar în fiecare duminică, de acum încolo, în același loc vor fi organizate proteste masive la care vor participa oameni din toată țara.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO // Scandal între două femei prezente la protest
    Next Article Popșoi: Să meargă președinta la Moscova să se umilească?

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tot mai mulți părinți susțin necesitatea grupelor cu program prelungit în școli

    1 mai 2026

    Transnistria își menține cheltuielile pentru structurile de forță în ciuda scăderii veniturilor bugetare

    1 mai 2026

    Șeful SIS: Alexandru Balan a plecat de bunăvoie în Belarus, nu a fost extrădat

    1 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Interlop moldovean, vizat de extrădare în România: decizia autorităților ruse, contestată

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de retorică geopolitică

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Energiei promovează integrarea Moldovei în coridoarele energetice europene

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Raport de evaluare: fostul adjunct al Veronicăi Dragalin nu promovează testul de integritate

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    SIS: Nina Popova ar avea legături directe cu armata rusă și era vizată într-o anchetă în R. Moldova

    1 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.