Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mandatul de arest la domiciliu pe numele șefului suspendat al PG, Alexandru Stoianoglo, prelungit cu 20 de zile
    POLITICĂ

    Mandatul de arest la domiciliu pe numele șefului suspendat al PG, Alexandru Stoianoglo, prelungit cu 20 de zile

    3 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procurorul general suspendat al Republicii Moldova, Alexandr Stoianoglo, rămâne în arest prevenitv la domiciliu. O decizie în acest sens a fost pronunţată de magistraţii Judecătoriei Chişinău, sediul Ciocana.„Astăzi, trei decembrie 2021, la demersul procurorului desemnat de CSP, magistraţii Judecătoriei Chişinău, cu sediul Ciocana, au dispus prelungirea măsurii preventive sub formă de arest la domiciliu, pe un termen de 20 zile, aplicată în privinţa Procurorului General suspendat, Alexandr Stoianoglo, cu menţinerea restricţiilor aplicate anterior”, precizează Procuratura Anticorupţie. 

    Amintim că, Alexandr Stoianoglo a fost suspendat din funcţie pe 5 octombrie şi apoi reţinut. Pe numele său a fost deschis un dosar penal în care este învinuit de abuz în serviciu, depăşirea atribuţiilor de serviciu, corupere pasivă şi declaraţii mincinoase. Alexandr Stoianoglo susţine că nu există probe împotriva sa şi că dosarul său este fabricat.  În prezent, procurorul general suspendat se află în arest la domiciliu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCe se cere să se includă în proiectul bugetului pentru 2022. Ceban: La Botanica am avut discuții constructive
    Next Article Ceban, despre ce obiective presupune strategia municipală pentru protecția copilului: Acest domeniu este foarte sensibil

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Găgăuzia cere Parlamentului să nu grăbească schimbarea regulilor pentru alegerile din autonomie

    21 august 2026

    Ion Ceban, despre scumpirea gazelor: „În timp ce oamenii suportă scumpirile, ei vorbesc calm la televizoare”

    21 august 2026

    Cazul fratelui deputatului PAS Ilie Ionaș: Procuratura confirmă că presupusele agresiuni sunt investigate penal

    21 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Trump nu ar fi susținut cererea lui Zelenski privind utilizarea Starlink pentru atacuri în Rusia

    21 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fostul primar de Căușeni, condamnat după un conflict cu doi consilieri. Procurorul ceruse închisoare

    21 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Găgăuzia cere Parlamentului să nu grăbească schimbarea regulilor pentru alegerile din autonomie

    21 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    FLYONE confirmă: Asociații companiei au declanșat un arbitraj internațional împotriva statului

    21 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Restricții temporare pe Mitropolit Dosoftei. Autoritățile anunță schimbarea tronsonului de lucru

    21 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.