Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Majoritatea miniștrilor și a liderilor politici din Sudan au fost arestați
    GEOPOLITICA

    Majoritatea miniștrilor și a liderilor politici din Sudan au fost arestați

    25 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Potrivit informațiilor din Sudan, majoritatea miniștrilor din guvernul de tranziție, ca și lideri ai partidelor politice, au fost arestați.

    La primele ore ale dimineții, soldații au încercuit reședința premierului civil Abdalla Hamdok și acum acesta se află în arest la domiciliu. Capitala Khartoum pare să fie complet izolată și telecomunicațiile cu restul Sudanului au fost întrerupte în mare parte, în timp ce conexiunile la internet au fost oprite total. Liderii militari și civili din Sudan au fost în dispută publică până în prezent.

    Cele două părți au făcut parte dintr-un guvern de tranziție din 2019, care urma să deschidă calea spre alegeri libere. Joi, mii de persoane au demonstrat în întreaga țară, în semn de susținere pentru tranziția democratică, dar și suținătorii armatei au ieșit pe străzi, cerând ca aceasta să preia guvernul, acuzând liderii civili de ineficiență. Luni, mai mulți protestatari prodemocrație s-au strâns deja pe străzi.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Chicu pune responsabilitatea pentru datoria istorică la gaze pe actuala guvernare
    Next Article Cine sunt procurorii care candidează pentru scaunul de membru al CSP

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    Un blogger rus, reținut după ce l-a numit pe Putin „criminal de război”

    17 iulie 2026

    Vadîm Ermolaiev susține că serviciul de informații militare al Ucrainei ar fi implicat în atacul cu bombă din Monaco

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.