Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu se întâlnește cu ambasadorii Franței și Germaniei la Chișinău
    POLITICĂ

    Maia Sandu se întâlnește cu ambasadorii Franței și Germaniei la Chișinău

    23 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Șefa statului s-a întâlnit cu Graham Paul, ambasadorul Franței și cu Margret Uebber, ambasadoarea Germaniei, ambii acreditați la Chișinău, cu prilejul aniversării Tratatului de la Elysée. Documentul a pus bazele parteneriatului franco-german și e considerat forța motrice pentru formarea și dezvoltarea Uniunii Europene după al doilea război mondial.

    Președintele Maia Sandu și-a manifestat recunoștința pentru susținerea Franței și a Germaniei în parcursul european al Republicii Moldova, pentru crearea împreună cu România a Platformei de Sprijin pentru Moldova, precum și pentru cooperarea în domeniul apărării.

    Totodată, șefa statului și-a reafirmat angajamentul față de continuarea reformelor pentru consolidarea statului de drept, asigurarea securității statului și asigurarea bunăstării tuturor cetățenilor Republicii Moldova, astfel încât, Republica Moldova să se alinieze la standardele europene și să obțină statutul de membru al comunității europene în cel mai scurt timp.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article‘Nu vreau să mor!’ Drama nespusă a ucrainenilor care încearcă să scape fără a fi trimiși în prima linie a frontului
    Next Article Tânăr din Chișinău condamnat la 8 ani de închisoare pentru trafic de droguri în proporții deosebit de mari

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Primarul orașului Glodeni, Stela Onuțu a criticat refuzul PAS de a susține amendamentul Partidului Nostru, privind alocarea a 2 milioane lei pentru oraș

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Letonia a finalizat construcția barierei la frontiera cu Rusia

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Schimb dur de replici în Parlament: Ion Chicu, sancționat de Igor Grosu în timpul dezbaterilor

    30 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN: amendamentele pentru bugetul 2026, respinse integral de majoritatea PAS

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză PAS de pierderea a circa 17.000 de locuri de muncă și tăieri de compensații

    29 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.