Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu pleacă la Bruxelles, la Summitul Parteneriatului Estic
    POLITICĂ

    Maia Sandu pleacă la Bruxelles, la Summitul Parteneriatului Estic

    13 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, se va afla în zilele de 14-15 decembrie la Bruxelles, unde va participa la cel de-al șaselea Summit al Parteneriatului Estic. Pe durata vizitei, sunt planificate mai multe întrevederi cu șefi de state și de guverne din țările PaE și UE, precum și cu înalți oficiali ai Uniunii Europene, transmite IPN.

    Pe 14 decembrie, șefa statului va ține un discurs în deschiderea celei de-a zecea reuniuni a CORLEAP – Conferința autorităților regionale și locale din Parteneriatul Estic, care întrunește primari și lideri locali din regiune și din statele europene. Pe 15 decembrie, va participa, alături de omologii săi din alte țări, la Summitul Parteneriatului Estic.

    Administrația prezidențială precizează că din delegația Republicii Moldova mai fac parte Cristina Gherasimov, secretar general al Aparatului Președintelui, Nicu Popescu, viceprim-ministru, ministru al afacerilor externe și integrării europene, și ambasadoarea Daniela Morari, șefa Misiunii Republicii Moldova pe lângă Uniunea Europeană.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVadim Krasnoselski va continua să conducă regimul separatist de la Tiraspol
    Next Article Procuratura Anticorupție transmite dosarul pe numele fostului director Air Moldova, Iulian Scorpan, în judecată, fiind acuzat de abuz de putere

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Sărbători în stil mare la Chișinău: Deschiderea oficială a Târgului și iluminatului festiv

    1 decembrie 2025

    Vizita la Moscova costă scump: Președintele Poloniei retrage sprijinul — întâlnirea cu Orbán, anulată

    1 decembrie 2025

    Moldova are nevoie de modelul româno‑german: Mureșan cere extinderea cooperării economice

    28 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Gaz, electricitate, alimente – de ce plătim mai mult decât în țara vecină aflată în război?

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Igor Dodon, deputat cu venituri consistente și un credit de 1,4 milioane lei

    2 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nagacevschi intră în dosarul „frauda bancară”: avocatul lui Plahotniuc îl aduce ca expert în instanță

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Iarmarocul de Anul Nou, scos de pe agendă: acuzații de sabotaj politic

    2 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    LIVE// Conferință de presă susținută de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate

    2 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.