Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu participă la Summitul Comunității Politice Europene în Regatul Unit
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu participă la Summitul Comunității Politice Europene în Regatul Unit

    18 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost întâmpinată de premierul britanic, Keir Starmer, la cea de-a patra reuniune a Comunităţii Politice Europene care se desfășoară astăzi la Blenheim Palace, Oxfordshire, din Regatul Unit.

    „Sunt onorată să mă alătur liderilor europeni la Summitul Comunității Politice Europene pentru a discuta despre securitatea continentului nostru și reziliența Moldovei”, a subliniat Maia Sandu pe o rețea de socializare, citată de Moldpres.

    De asemenea, președinta țării și-a exprimat recunoștința față de premierul britanic, Keir Starmer, pentru găzduirea în istoricul Blenheim Palace.

    În cadrul evenimentului, șefa statului va avea întrevederi cu mai mulți președinți și prim-miniștri europeni cu care va discuta despre pace și securitatea țării noastre, dezvoltarea economică și integrarea europeană. 

    Lucrările summitului includ grupuri de lucru pe subiecte precum: apărarea democrației, migrație, energia și conectivitatea. Maia Sandu va prezida, alături de președintele Franței, Emmanuel Macron, un grup de lucru la care vor participa liderii mai multor țări și organizații internaționale și în cadrul căruia va fi discutat subiectul privind apărarea democrației.

    Comunitatea Politică Europeană reprezintă o platformă cheie de discuţii între țările europene despre pace și securitate pe continent, dar și despre alte probleme comune. Republica Moldova a fost gazda celui de-al doilea summit al Comunității Politice Europene la 1 iunie 2023.

    Până în prezent, Comunitatea Politică Europeană s-a reunit de trei ori în Cehia, Republica Moldova şi Spania.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleR.Moldova introduce un Fond Mutual pentru sprijinirea fermierilor afectați de dezastre naturale
    Next Article Parlamentul adoptă modificări importante la Codul administrativ al R.Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    VIDEO// Ion Ceban acuză guvernarea de abuzuri legislative: „Până și partenerii europeni critică derapajele PAS”

    10 martie 2026

    Un fost adăpost pentru consumatorii de droguri a devenit centru de tineret dotat cu tehnologie de ultimă oră

    10 martie 2026

    Start curățeniei de primăvară în Chișinău: Autoritățile anunță acțiuni masive de salubrizare în toate sectoarele

    10 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Polonia dezvoltă cel mai avansat sistem anti-drone din Europa, pe fondul amenințărilor din partea Rusiei

    11 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentul a desemnat noua componență a grupului de lucru pentru Găgăuzia

    11 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Croația reintroduce serviciul militar obligatoriu după aproape 20 de ani

    10 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    PAS va transmite Comisiei de la Veneția amendamentul privind numirea lui Herman von Hebel în Comisia de evaluare a procurorilor

    10 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentul Ungariei se opune aderării Ucrainei la UE și ajutoarelor militare pentru Kiev

    10 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.