Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu, la Forumul Băștinașilor: „Diaspora joacă un rol esențial în dezvoltarea comunităților din Moldova”
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu, la Forumul Băștinașilor: „Diaspora joacă un rol esențial în dezvoltarea comunităților din Moldova”

    14 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele R. Moldova, Maia Sandu, a participat astăzi, 14 noiembrie, la Forumul Alianței Asociațiilor de Băștinași din Moldova. În cadrul evenimentului, șefa statului le-a mulțumit membrilor asociațiilor „că au pus umărul la protejarea democrației în țara noastră”.

    „Sunt mândră de modul în care am rezistat, uniți, în fața presiunilor menite să înlocuiască adevărata voință a poporului. Împreună, am reconfirmat sprijinul cetățenilor pentru proiectul nostru de țară – să aducem Uniunea Europeană aici, acasă”, a subliniat Maia Sandu.

    Pe parcursul discuțiilor, președintele a remarcat că pasiunea cu care membrii acestor asociații realizează proiecte în localitățile lor și creează punți între băștinașii de acasă și cei de peste hotare este un bun exemplu de coeziune și colaborare pentru toți. 

    „Această rețea de oameni și de asociații are un rol  tot mai important prin contribuția la modernizarea satelor și orașelor, de rând cu programul „Satul European”. Doar cei care nu doresc binele țării noastre pun la îndoială implicarea diasporei și rolul acesteia în dezvoltarea comunităților de acasă”, a afirmat șefa statului. 

    Maia Sandu a mai punctat că pentru fiecare dintre noi, acasă înseamnă Republica Moldova cu satele și orașele ei: „Vom continua să muncim cu toții, dincolo de distanțe, uniți de aceleași rădăcini și dragoste de țară, pentru un viitor mai bun în țara noastră”.

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVictor Moraru câștigă un nou mandat în Corpul Comun de Inspecție al Națiunilor Unite
    Next Article Marina Tauber, cercetată penal, obține permisiunea de a părăsi țara

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Deputata MAN, Olga Ursu cere deblocarea legii privind parcările: Avizul Guvernului este acordat selectiv

    12 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Curtea Constituțională va analiza sesizările opoziției privind reducerea pragului de vot pentru comisiile de evaluare externă

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presa israeliană: Mojtaba Khamenei ar fi în comă după un atac aerian, potrivit unor surse din Teheran

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Presiune birocratică de nesuportat”: Victoria Furtună, mesaj după vizita în piețele din sudul țării

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma justiției, pusă sub semnul întrebării: opoziția solicită implicarea partenerilor externi

    13 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alertă extremă în județul Tulcea: populația avertizată să se adăpostească din cauza riscului de obiecte căzute din spațiul aerian

    13 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.