Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu discută cu minoritățile etnice despre coeziunea socială și parcursul european al Moldovei
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu discută cu minoritățile etnice despre coeziunea socială și parcursul european al Moldovei

    8 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Maia Sandu, candidatul PAS la alegerile prezidențiale, a avut o întrevedere cu reprezentanții mai multor asociații ale minorităților etnice. Într-o postare pe Facebook, șefa statului spune că a discutat cu ei despre cum poate contribui fiecare „la coeziunea socială și la parcursul nostru spre o familie a păcii”, cel mai important obiectiv din Planul său pentru Moldova.

    „Chiar dacă trăim cu un război la hotar, de care unii, fără scrupule, profită ca să semene frică și panică la noi acasă, instituțiile au menținut ordinea, iar societatea și-a păstrat unitatea. Mereu am avut discuții cu toate comunitățile din societate, cred în valoarea fiecărui om și sunt convinsă că puterea noastră vine din unitatea noastră. Niciodată nu am ales între un cetățean și altul, între a cui sărbătoare e mai „adevărată”, vreau și cred că putem conviețui – fiecare cu memoriile, durerile și bucuriile sale. Nimeni nu ne poate certa din afară dacă noi înșine o să fim uniți și n-o să cădem în plasa celor care instigă la ură”, se spune în postarea Maiei Sandu.

    Acesta mai menționează că, atunci când a promis să găsească bani pentru Programul „Satul European”, n-a făcut diferență între localități și că au primit bani primăriile din toate regiunile, de la Edineț la Taraclia.

    „Noi investim într-o viață mai bună, ei aruncă bani în minciuni și cumpărare de voturi. Aderarea la Uniunea Europeană este bună pentru toți cetățenii. În UE toate comunitățile etnice sunt protejate, își dezvoltă cultura, limba și tradițiile. Pe 20 octombrie vom decide care ne va fi soarta pentru următoarele decenii. Să nu lăsăm micile diferențe dintre noi să ne oprească din drumul către pace și prosperitate pentru toți”, a adăugat Maia Sandu.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUE solicită Serbiei măsuri urgente împotriva dezinformării rusești
    Next Article Omar bin Laden, fiul lui Osama bin Laden, expulzat din Franța

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Codul galben” de alertă teroristă rămâne în vigoare în Transnistria până la sfârșitul lui octombrie

    28 august 2026

    Ceban: „Toată vara au discutat, au isterizat despre criza apei și criza energiei. Prin minune, undeva ele au dispărut”

    28 august 2026

    Olga Ursu: „Pentru independență trebuie să luptăm în fiecare zi”

    27 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Doi membri ai Partidului „Șor”, acuzați că au acceptat și dirijat milioane de lei pentru finanțarea formațiunii

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Șefii noilor Agenții Teritoriale pentru Educație riscă să fie numiți politic

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}