Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu confirmă discuția cu Veronica Dragalin, dar respinge acuzația privind solicitarea unei liste cu procurori integri
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu confirmă discuția cu Veronica Dragalin, dar respinge acuzația privind solicitarea unei liste cu procurori integri

    11 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a confirmat că a avut o discuție cu fosta șefă a Procuraturii Anticorupție (PA), Veronica Dragalin, însă respinge categoric acuzația că i-ar fi cerut o listă cu procurorii considerați integri pentru a promova procedura de vetting. Președinta a făcut aceste declarații în fața jurnaliștilor, în cadrul Adunării Generale a Judecătorilor.

    „Discuția care a avut loc a fost despre posibilitatea prioritizării evaluării procurorilor de la Procuratura Anticorupție atunci când vorbeam despre vetting. (…) Niciodată nu a fost o discuție despre rezultatele acestei evaluări”, a declarat șefa statului.

    Maia Sandu a precizat că recomandarea a fost ca Dragalin să discute cu Comisia de vetting pentru a accelera evaluarea unor procurori implicați în dosare de importanță națională, astfel încât aceștia să-și poată continua activitatea.

    Declarațiile vin în contextul în care o scrisoare, pretins semnată de Veronica Dragalin, a fost publicată recent de experta anticorupție Cristina Ciubotaru. În document, Dragalin susține că atât Maia Sandu, cât și premierul Dorin Recean i-ar fi cerut o listă cu procurorii care ar trebui să promoveze vettingul. Ea a refuzat, invocând riscul unei utilizări politice a listei.

    După apariția scrisorii, Președinția a calificat acuzațiile drept false și regretabile, reiterând că scopul vettingului este eliminarea corupției și promovarea integrității în sistemul de justiție.

    Sursa: radiomoldova.md

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrim-ministrul Dorin Recean va participa la Forumul Diplomației din Antalya
    Next Article Canada și R. Moldova intensifică cooperarea în proiectele de mediu ale țării

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputata MAN avertizează asupra riscului de abuz în extinderea atribuțiilor Centrului Național Anticorupție

    21 mai 2026

    Ion Ceban: Chișinăul dezvoltă proiecte arheologice și un cadastru digital al patrimoniului istoric

    21 mai 2026

    Victoria Furtună pledează pentru o „neutralitate reală” a Republicii Moldova: „Nu trebuie să fim un scut de apărare sau o zonă gri”

    21 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Protest în Parlament: opoziția acuză PAS de „cenzură” și blocarea microfonului în timpul ședinței legislative

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Tensiuni în Parlament: opoziția a blocat tribuna și a părăsit ședința din 21 mai

    21 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputata MAN avertizează asupra riscului de abuz în extinderea atribuțiilor Centrului Național Anticorupție

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Exerciții de forță nucleară în Belarus: antrenamente cu echipamente livrate de Rusia

    21 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.