Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu condamnă agresiunea rusă și își exprimă sprijinul pentru Ucraina la 1.000 de zile de război
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu condamnă agresiunea rusă și își exprimă sprijinul pentru Ucraina la 1.000 de zile de război

    19 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Astăzi, la împlinirea a 1.000 de zile de la începutul agresiunii ruse în Ucraina, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj de solidaritate și sprijin poporului ucrainean și președintelui Volodimir Zelenski.

    „De o mie de zile, Ucraina înfruntă o agresiune nemiloasă, iar pe tot acest parcurs, poporul ucrainean a dovedit lumii o reziliență de neclintit și un curaj incredibil. Astăzi, lupta voastră nu este doar pentru libertatea voastră, ci și pentru libertatea tuturor celor care cred într-o lume pașnică, unde suveranitatea, integritatea teritorială și independența națiunilor sunt respectate”, a declarat Maia Sandu.

    Președinta a subliniat importanța sprijinului internațional continuu pentru ca Ucraina să poată ieși victorioasă din acest război.

    „Determinarea Ucrainei ne inspiră pe toți și este datoria noastră să vă oferim tot sprijinul necesar. Moldova este alături de voi, acum și mereu. Slava Ukraini!”, a adăugat aceasta.

    Azi se împlinesc 1.000 de zile de la începutul agresiunii militare a Rusiei împotriva statului nostru vecin, Ucraina. La 24 februarie 2022 a început cea mai grea și tristă perioadă din istoria Ucrainei. Țara vecină și națiunea ucraineană continuă să reziste în fața atacurilor barbare ale armatei ruse.

    Trista aniversare este marcată de o nouă crimă de război a rușilor. Noaptea trecută o dronă lansată de armata rusă a lovit un bloc de locuit din localitatea Gluhovo. În urma loviturii și-au pierdut viața 6 oameni, printre care  o mamă cu copilul său.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBREAKING// Dronă descoperită în perimetrul Port Mall
    Next Article Manipulare sau strategie? Ian Lisnevschi explică tacticile politice ale PAS

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lucrări în forță la Chișinău: sute de muncitori reabilitează zeci de străzi

    23 martie 2026

    Olga Ursu, cere convocarea urgentă a Parlamentului și face apel la unitatea opoziției

    23 martie 2026

    Proiect de restaurare la Botanica: Cimitirul Eroilor intră în reabilitare

    23 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Deputata MAN: prevederile proiectului sunt interpretabile și dezechilibrează instituția

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu: Reintegrarea Transnistriei necesită demilitarizare, democratizare și sprijin extern

    23 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Referendumul privind reforma justiției în Italia: tabăra „nu” ar avea avantaj, potrivit sondajelor

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații MAN vor amendarea proiectului pentru a exclude demiterea primarilor de către Parlament

    23 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Lucrări în forță la Chișinău: sute de muncitori reabilitează zeci de străzi

    23 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.