Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu: Cea mai gravă consecință a propagandei ruse o vedem în societatea noastră la oamenii care justifică războiul din Ucraina
    POLITICĂ

    Maia Sandu: Cea mai gravă consecință a propagandei ruse o vedem în societatea noastră la oamenii care justifică războiul din Ucraina

    17 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    „Cea mai gravă consecință a propagandei ruse o vedem în societatea noastră la oamenii care justifică războiul din Ucraina sau chiar îl promovează”, a declarat președintele Maia Sandu într-un interviu acordat portalului Nord News. Maia Sandu a adăugat că Parlamentul Republicii Moldova a votat legea care impune anumite impedimente unor astfel de dezinformări venite prin propagandă, scrie Radio Chișinău.

    „Nu există soluții miraculoase. Trebuie să mai discutăm și nu doar în rapoirt cu televiziunile. Există și presa scrisă. Avem o serie de publicații în care, de sus până jos, există doar dezinformare și promovează războiul”, a spus Maia Sandu.

    Președintele Republicii Moldova a precizat că autoritățile statului trebuie să ia o atitudine mult mai dură față de aceste mijloace mass-media care dezinformează pentru a justifica și promova războiul.

    „Dincolo de celelalte aspecte ale dezinformării, unde putem să mai discutăm până unde este libertatea presei și de unde este dezinformare, pe partea unde se promovează războiul, unde se justifică războiul, măsurile trebuie să fie foarte dure și aici nu este loc de dezbatere. Este risc la adresa securității statului și, la una din următoarele șdințe a Consiliului Suprem de Securitate, o să fiu mai tranșantă și o să cer instituțiilor statului să oprească această propagandă de război”, a spus Maia Sandu în interviu. 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban, la Vaslui: Primăria Chișinău, alături de cea de la Vaslui organizează trei zile de concert
    Next Article Erdogan și secretarul general ONU merg în Ucraina, unde se vor întâlni cu Zelenski

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Glodeni rămâne fără sprijin financiar: PAS respinge propunerile Partidului Nostru

    27 noiembrie 2025

    LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 27 noiembrie 2025

    27 noiembrie 2025

    Ion Ceban critică gestionarea incidentelor de către autorități: „Oamenii nu sunt informați corect”

    25 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Delegaţie moldovenească de carabinieri la Sofia — plan pentru proiecte comune de securitate

    27 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Vești bune pentru vizitatori: scuarul panoramic de la Ciocana a fost reabilitat

    27 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Modernizare în silvicultură: sisteme digitale și camere video pentru protejarea fondului forestier

    27 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Proprietatea publică — reguli revizuite: statul vrea gestionare responsabilă şi transparentă

    27 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Cooperare consolidată: Moldova salută sprijinul Italiei în domeniul economic și social

    27 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.