Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu a fost desemnată personalitatea europeană a anului 2022
    POLITICĂ

    Maia Sandu a fost desemnată personalitatea europeană a anului 2022

    17 februarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost desemnată Personalitatea europeană a anului 2022 de juriul Trombinoscope, anuarul lumii politice din Franța. Premiul a fost înmânat joi, 16 februarie, Ambasadoarei Republicii Moldova în Franța, Corina Călugăru, în prezența juriului și editorului Trombinoscope, Francois-Xavier d’Aillieres, a reprezentanților presei franceze, și a personalităților politice marcante de la Paris, printre care Președinta Adunării Naționale, Yaël Braun-Pivet, și Prim-ministra Franței, Elisabeth Borne, anunță Președinția.

    Într-un mesaj video adresat celor prezenți la ceremonie, șefa statului le-a mulțumit pentru aprecierea eforturilor Republicii Moldova de a rămâne parte a lumii libere și a avansa pe parcursul nostru european.

    Premiile Trombinoscope sunt premii anuale, acordate politicienilor și personalităților din viața publică franceză și europeană. Începând cu anul 1992, Trombinoscope premiază personalități politice care s-au marcat prin activitate și profesionalism politic. Printre premianții distinși cu premiul „personalitatea europeană a anului” sunt Angela Merkel (2020), Christine Lagarde și Ursula Von der Leyen (2019), Federica Mogherini (2016) și alții.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Ceremonia de depunere a jurământului de către membrii noului Guvern
    Next Article În cartierul Poșta Veche mai multe lucrări au fost deja finalizate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dan Perciun afirmă că scandalurile din ultima perioadă fac parte dintr-un „atac concertat” împotriva guvernării

    9 iulie 2026

    Crudu critică abordarea Ministerului Educației: „Debirocratizarea nu se regăsește în activitatea de zi cu zi”

    9 iulie 2026

    Iulia Nicorici: Creșterea prețurilor și restricționarea programului „Prima Casă” îi afectează pe tineri

    9 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Guvernul, chemat să dea explicații în Parlament: MAN cere audierea premierului interimar

    9 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Polaris Aviation Group face publică structura companiei și infirmă orice legătură cu fostul premier Dorin Recean

    9 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dan Perciun afirmă că scandalurile din ultima perioadă fac parte dintr-un „atac concertat” împotriva guvernării

    9 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Crudu critică abordarea Ministerului Educației: „Debirocratizarea nu se regăsește în activitatea de zi cu zi”

    9 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru cere explicații în Parlament despre sistemul de facturare al Energocom. Inițiativa a fost respinsă

    9 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.