Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Lucrări extinse de salubrizare în Chișinău
    AUTORITĂȚI

    Lucrări extinse de salubrizare în Chișinău

    22 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Condițiile meteo din ultima săptămână nu i-a împiedicat pe muncitorii de la „Spații Verzi” să continuă campania de salubrizare de primăvară în municipiul Chișinău. Despre acest lucru a informat Tudor Gîrbu, directorul Interimar al Î.M. „Asociația de Gospodărire a Spațiilor Verzi”, în cadrul ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău din 22 aprilie.

    „S-a intervenit atât la cosirea ierbii în peste 90 de curți, cât și în alte spații publice, fiind, de asemenea, efectuate lucrări de demolare a gheretelor, porților, gardurilor și dispozitivelor anti-parching improvizate/neautorizate pe terenurile publice, demontarea si evacuarea elementelor din metal uzate de pe terenurile de joacă pentru copii din curțile blocurilor locative”, a mai spus Tudor Gîrbu.

    Totodată, zice directorul interimar de la „Spații Verzi”, au fost efectuate și lucrările de salubrizare manuală.

    Astfel, săptămâna trecută, Întreprinderea Municipală a evacuat și deșeurile din construcție, frunzișul și ramurile uscate adunate pe întreg teritoriul Capitalei, pentru efectuarea tuturor lucrărilor sus-menționate fiind efectuate 215 de rute de evacuare a deșeurilor.

    Mai mult, ÎMSL-urile de sector au întreprins și acțiuni de spălare a trotuarelor din gestiunea acestora, printre care: spălarea manuală a subteranei bd. Dacia colț cu bd. Decebal (zona Mc’Donalds); trotuarele din bd. Ștefan cel Mare și Sfânt (partea pară și impară) (str. Alexandr Pușkin-str. Vasile Alecsandri), stațiile de așteptare a transportului public și coșurile pentru gunoi; precum și trotuarul tehnic și stațiile de așteptare a transportului public din str. Albișoara (str. Albișoara, 18-bd. Dimitrie Cantemir) și stațiile de așteptare a transportului public din str. Tudor Vladimirescu, str. Ismail și bd. Dimitrie Cantemir.

    Zilnic, în campania de salubrizare de primăvară în municipiul Chișinău, care se desfășoară în perioada 4 martie – 3 mai 2024, sunt antrenați circa 400 de muncitori.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDezbatere la Tallinn: Provocările în drumul european al R. Moldova
    Next Article Dronă israeliană doborâtă în Liban

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi critică sistemul bancar: „Cetățenii sunt verificați strict, dar escrocii scapă de control”

    15 iunie 2026

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    Statul scoate la privatizare Fabrica de Sticlă din Chișinău pentru 773 de milioane de lei

    12 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Zelenski propune o întâlnire cu Putin la summitul G7 din Franța, dar Kremlinul refuză dialogul

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Gutnic contestă în instanță demiterea din funcția de viceprimar al Chișinăului

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dmitri Mitioglo: Lucrările de pe strada 31 August 1989 urmăresc modernizarea infrastructurii și conservarea patrimoniului urban

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    SUA și Iran ajung la un acord-cadru pentru pace: documentul ar urma să fie semnat vineri în Elveția

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Chișinăului a vorbit la Singapore despre planul de modernizare a orașului și integrarea tehnologiilor digitale

    15 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.