Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Locuitorii comunei Ghelăuza vor avea acces la un sistem modern de apeduct
    POLITICĂ

    Locuitorii comunei Ghelăuza vor avea acces la un sistem modern de apeduct

    25 noiembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la evenimentul de inaugurare a apeductului din comuna Ghelăuza, raionul Strășeni, transmite Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.

    Construcția apeductului a costat 7,6 milioane de lei. 85 la sută din bugetul proiectului a fost alocat sub formă de grant din Fondul Ecologic Național. Restul sumei a fost acoperită din donațiile cetățenilor, bugetul local al Primăriei Ghelăuza, al Primăriei Măgura Ilvei, Bistrița Năsăud, România și din bugetul Consiliului Raional Strășeni.

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, i-a felicitat pe locuitorii din Ghelăuza pentru faptul că, datorită apeductului, vor avea acces la apă potabilă. De asemenea, acesta va fi o sursă pentru pompieri, care vor putea interveni mai rapid în situațiile de risc.

    ”Este important că s-a reușit această realizare, pentru că este vorba despre sănătate și confort. Ne dorim să implementăm mai multe proiecte, iar pentru asta trebuie să fim uniți și să fie pace”, a menționat speakerul Igor Grosu.

    La eveniment a participat și președintele Comisiei securitate națională, apărare și familie, Lilian Carp. ”Omul sfințește locul, iar voi ați făcut totul împreună. Știu că, pe lângă acest apeduct, mai sunt și alte proiecte în localitate, cum ar fi iluminatul stradal sau reparația drumurilor”, a adăugat deputatul, care este originar din raionul Strășeni.

    Construcția apeductului din comuna Ghelăuza, raionul Strășeni, a început în anul 2015. Ca rezultat, aproximativ 700 de gospodării vor avea acces la apă potabilă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban, despre proiectele care au fost realizate în capitală: Drumuri, poduri, albii curățate, termoizolare, grădinițe și școli deschise
    Next Article Apărarea antiaeriană a fost declanșată în Crimeea

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nina Cereteu, adresare către drochieni: Drochia va continua să se dezvolte, iar Fracțiunea Partidului Nostru ne va reprezenta în Parlament la cel mai înalt nivel!

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.