Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » LIVE // Republica Moldova depune cererea de aderarea la Uniunea Europeană
    POLITICĂ

    LIVE // Republica Moldova depune cererea de aderarea la Uniunea Europeană

    3 martie 2022Niciun comentariu
    proba text descriere 2
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova depune cererea de aderarea la UE! Președinta Maia Sandu, prim-ministra Natalia Gavriliță, și președintele Parlamentului, Igor Grosu, au semnat cerea acum câteva clipe.

    „Cetățenii Republicii Moldova demonstrează lumii că sunt un popor matur. Am demonstrat-o atunci când nu am permis tiraniei să se instaleze în țara noastră.

    Dragi cetățeni,

    Dacă unele decizii au nevoie de timp, altele trebuie luate prompt și hotărât, folosind oportunitățile oferite de peisajul schimbător al lumii. Trebuie să acționăm imediat atunci când ne-o cer circumstanțele și vedem clar oportunitatea de a putea asigura generațiilor viitoare un trai mai sigur, mai bun. Realizarea acestui obiectiv este datoria noastră față de cetățeni.

    Astăzi semnăm cererea de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Ea este adresată domnului Emmanuel Macron, Președintele Franței, țara care astăzi deține Președinția Consiliului Uniunii Europene. Cererea o depunem în următoarele zile la Bruxelles.

    Republica Moldova trebuie să aibă un parcurs european clar. Suntem pregătiți să facem totul pentru realizarea acestui obiectiv național fundamental.

    Cetățenii au ales această opțiune. Ei văd viitorul țării noastre în Uniunea Europeană. Știm care sunt pașii pe care trebuie să-i urmăm și suntem pregătiți de lucru. Pas cu pas, hotărât, vom parcurge toate etapele pentru a construi viitorul prosper și pașnic al cetățenilor din Moldova.”

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban: La această oră, Primăria Chișinău amenajează alte locuri în spații mai mari pentru a putea caza refugiați
    Next Article Rusia și Ucraina s-au înțeles să formeze coridoare umanitare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lucrări de infrastructură urbană în Chișinău: Veronica Micle va avea trotuare, piste pentru biciclete și spații verzi noi

    2 iulie 2026

    Oficial ucrainean: Putin analizează opțiuni între încheierea războiului, mobilizare sau escaladare cu NATO

    2 iulie 2026

    Vladimir Bolea spune că nu cunoaște compania Polaris Aviation, aflată în proces de certificare în R. Moldova

    2 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE anunță măsuri comerciale pentru Armenia, similare celor acordate Ucrainei, pentru a reduce presiunea economică a Rusiei

    2 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Șeful Parlamentului solicită demisia directorului Metalferos în contextul unor suspiciuni legate de tranzacții cu terenuri

    2 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări de infrastructură urbană în Chișinău: Veronica Micle va avea trotuare, piste pentru biciclete și spații verzi noi

    2 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Oficial ucrainean: Putin analizează opțiuni între încheierea războiului, mobilizare sau escaladare cu NATO

    2 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Protest în fața Parlamentului împotriva reformei „Restart în educație”

    2 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.