Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Liderul PAS, Igor Grosu, a criticat dur șefa procuraturii anticorupție Veronica Dragalin pentru reacția la un amendament propus de partid
    AUTORITĂȚI

    Liderul PAS, Igor Grosu, a criticat dur șefa procuraturii anticorupție Veronica Dragalin pentru reacția la un amendament propus de partid

    31 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o declarație recentă, liderul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, a pus-o la punct pe șefa procuraturii anticorupție, Veronica Dragalin, după ce instituția a criticat un amendament propus de deputații PAS, transmite Politics.

    Amendamentul în discuție limitează competențele Procuraturii Anticorupție doar la dosare ce vizează corupția mare, ceea ce a stârnit reacția negativă a șefei instituției.

    Cu toate acestea, Grosu a reiterat că rolul procurorilor anticorupție este să se concentreze pe combaterea corupției, evitând implicarea în activități politice. El a subliniat că politica este responsabilitatea liderilor partidelor și a luat poziția că decizia finală va fi luată de factorii politici.

    Liderul PAS a considerat reacția Procuraturii Anticorupție drept depășită și ieșită din tipare, exprimându-și dezacordul față de poziția instituției. În opinia sa, procurorii ar trebui să se concentreze pe investigarea cazurilor de corupție mare și să coopereze cu factorii politici în luarea deciziilor.

    Această declarație a stârnit interes și dezbateri în spațiul public, având în vedere importanța combaterii corupției în Republica Moldova și rolul instituțiilor responsabile de această luptă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleZelenski: Războiul ajunge pe teritoriul Rusiei
    Next Article Igor Dodon susține că guvernarea intenționează să amâne alegerile locale generale din cauza lipsei de susținere din partea cetățenilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună cere măsuri urgente pentru criza motorinei din Moldova

    18 martie 2026

    Reținerea primarului din Căușeni, semnalată de Victoria Furtună încă de luni bune

    18 martie 2026

    De la radare la Nistru: acuzații de ineficiență la adresa autorităților

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună cere măsuri urgente pentru criza motorinei din Moldova

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    NATO discută modalități de redeschidere a Strâmtorii Ormuz, după cererile lui Trump

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ambasada Rusiei respinge acuzațiile Chișinăului privind poluarea Nistrului și cere o anchetă obiectivă

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Atac armat la baza aeriană Holloman din New Mexico: o persoană decedată și una rănită

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Republica Moldova și Franța discută colaborarea pentru modernizarea sectorului energetic

    18 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.