Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Liceul „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani se închide pentru lucrări de reabilitare după incendiul de vineri. Elevii instituției vor învăța de la distanță săptămâna viitoare
    AUTORITĂȚI

    Liceul „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani se închide pentru lucrări de reabilitare după incendiul de vineri. Elevii instituției vor învăța de la distanță săptămâna viitoare

    6 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liceul „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani al Capitalei, unde vineri, 5 aprilie, a avut loc un incendiu în demisolul instituției, va fi închis pentru lucrări de reparație și reabilitare. Decizia a fost luată de Comisia pentru Situații Excepționale a sectorului Buiucani, întrunit azi într-o ședință.

    „Astfel, în cadrul ședinței s-a decis necesitatea curățării spațiilor, amenajărilor cosmetice a unor încăperi de la etajul 1 și subsol. Totodată, membrii ședinței CSE au convenit ca în perioada 08-12 aprilie, elevii să continue studiile la distanță, în format on-line. În această perioadă vor fi depuse toate eforturile pentru amenajarea, curățarea și crearea unui spațiu sigur pentru revenirea elevilor la ore”, se arată în decizia CSE Buiucani.

    La ședința Comisiei au participat reprezentanți din cadrul Preturii Buiucani, Direcției Educație a Capitalei, Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Asociației medicale teritoriale, Poliției și, evident, ai administrației Liceului „Liviu Deleanu”.

    Amintim, vineri, 5 aprilie, Liceul „Liviu Deleanu” a fost cuprins de fum, după ce în demisolul instituției a izbucnit un incendiu. În cadrul operațiunii, au fost trimise 10 echipaje de pompieri, cu un efectiv de 60 de angajați ai IGSU. Incendiul a fost localizat timp de o oră.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMircea Geoană: Capacitatea militară a Rusiei nu constituie o amenințare directă pentru Moldova
    Next Article Evghenia Guțul: Suntem gata să cooperăm cu toate forțele politice din țară care ne împărtășesc valorile

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Belous: Banii din Planul de Creștere nu sunt pierduți din cauza întârzierii liniei Vulcănești–Chișinău

    13 august 2026

    Un fost oficial din Polonia, cercetat penal, ar putea fi în Republica Moldova. Poliția a demarat verificări

    13 august 2026

    Victoria Furtună acuză autoritățile că văd în diaspora „o nouă sursă de bani”

    13 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Belous: Banii din Planul de Creștere nu sunt pierduți din cauza întârzierii liniei Vulcănești–Chișinău

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Mai multe parcări „Park & Ride” în Chișinău. Lucrările au început pe strada Codrilor

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Directorul Polaris, despre presupusele conexiuni politice: „Compania nu are absolut nicio legătură”

    13 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Un fost oficial din Polonia, cercetat penal, ar putea fi în Republica Moldova. Poliția a demarat verificări

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    „Pentru ce?” Ceban pune la îndoială reforma „Restart” și cere rezultate concrete de la Guvern

    13 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.