Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Letonia a votat o lege care permite cetățenilor să lupte în Ucraina, dacă doresc
    GEOPOLITICA

    Letonia a votat o lege care permite cetățenilor să lupte în Ucraina, dacă doresc

    28 februarie 2022Niciun comentariu
    The Flag of Latvia waving in the wind with a clear blue sky.
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul Letoniei a votat luni în unanimitate pentru a le permite cetățenilor letoni să lupte în Ucraina, dacă doresc, a anunțat legislativul leton într-un comunicat, informează Reuters, potrivit Agerpres.

    „Cetățenii noștri care vor să sprijine Ucraina și voluntarii care ajută acolo pentru a apăra independența Ucrainei și securitatea noastră comună trebuie să poate face acest lucru” dacă doresc, a spus Juris Rancanis, președintele comisiei parlamentare pentru apărare, afaceri interne și prevenirea corupției, care a elaborat legea.

    Forțele militare ruse au lansat joia trecută o invazie pe scară largă împotriva Ucrainei – terestră, aeriană și navală -, cel mai mare atac al unui stat împotriva altui stat în Europa de după cel de-al Doilea Război Mondial.

    Potrivit unei estimări a ONU, UE trebuie să se pregătească pentru o criză umanitară „de proporții istorice” în Ucraina, care ar putea genera „peste 7 milioane” de persoane refugiate, dacă ofensiva rusă va continua.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleInițiativa socialiștilor cu privire la plafonarea salariilor demnitarilor și amânarea plății ratelor de credit, înregistrată în Parlament
    Next Article Ceban: Psihologii au în sarcina lor de a acorda asistență imediată pentru stabilizarea stării psiho-emoționale persoanelor refugiate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Negocierile trilaterale SUA-Ucraina-Rusia la Geneva s-au încheiat după două zile de discuții

    18 februarie 2026

    Ungaria și Slovacia suspendă livrările de motorină către Ucraina din cauza blocajului conductei „Drujba”

    18 februarie 2026

    Alertă cu bombă la sediul „Franța Nesupusă” din Paris: clădirea, evacuată

    18 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Negocierile trilaterale SUA-Ucraina-Rusia la Geneva s-au încheiat după două zile de discuții

    18 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Parlamentul examinează un proiect de lege pentru protecția judecătorilor și sancționarea agresiunilor împotriva acestora

    18 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ungaria și Slovacia suspendă livrările de motorină către Ucraina din cauza blocajului conductei „Drujba”

    18 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Vlah propune examinarea aderării Moldovei la Consiliul Păcii, inițiat de Donald Trump

    18 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.