Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Kremlinul critică vizita lui Stoltenberg în Caucazul de Sud
    GEOPOLITICA

    Kremlinul critică vizita lui Stoltenberg în Caucazul de Sud

    19 martie 2024Niciun comentariu
    NATO Secretary General Jens Stoltenberg.
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kremlinul, comentând o vizită a secretarului general al NATO, Jens Stoltenberg, în regiunea Caucazului de Sud, a declarat marţi că este puţin probabil ca eforturile blocului nord-atlantic de a-şi extinde prezenţa în zonă să contribuie la asigurarea stabilităţii.

    Stoltenberg a încheiat marţi o vizită de trei zile în cursul căreia a purtat discuţii cu liderii Azerbaidjanului, Georgiei şi Armeniei, foste republici sovietice, pe care Moscova le consideră şi astăzi ca făcând parte de pe orbita sa.

    „Este puţin probabil ca încercările NATO de a-şi extinde influenţa şi prezenţa (în Caucazul de Sud) să contribuie la stabilitate”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-o conferinţă de presă.

    Kremlinul, a spus Peksov, urmăreşte îndeaproape vizita lui Stoltenberg, dar că „astfel de contacte sunt dreptul suveran al statelor caucaziene”.

    Deşi Rusia a fost în mod tradiţional puterea dominantă în Caucazul de Sud, acum însă concurează pentru influenţă cu alţi actori, inclusiv Turcia, Iranul şi Occidentul, notează Reuters. Georgia, ale cărei regiuni separatiste Osetia de Sud şi Abhazia au pe teritoriul lor trupe ruseşti, şi-a declarat de mult timp intenţia de a deveni într-un final membră a NATO, în timp ce Azerbaidjanul are legături strânse cu Turcia, stat care face parte din NATO, conform agenţiei de presă citate.

    Armenia, până de curând cel mai apropiat aliat al Rusiei în Caucazul de Sud, are relaţii tensionate în ultimii ani cu Moscova din cauza a ceea ce Erevanul consideră că Rusia nu a reuşit să o apere de Azerbaidjanul vecin.

    Deşi Armenia rămâne un aliat Rusiei prin tratat, aceasta a spus în repetate rânduri că nu sprijină războiul Moscovei în Ucraina şi a trimis ajutor umanitar la Kiev, suscitând furia Rusiei, potrivit Reuters.

    De altfel, marţi, la Erevan, Stoltenberg l-a lăudat pe premierul proccidental al ţării, Nikol Paşinian, pentru „solidaritatea” sa cu Ucraina.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMAN cu ochii pe mișmașurile guvernării la Aeroport:„Am depus al doilea denunț la CNA”
    Next Article Chișinăul și Bucureștiul pregătesc o ședință comună a consiliilor municipale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    Premierul interimar Ilie Bolojan își scurtează vizita la Chișinău și cere revenirea de urgență în România, după incidentul cu dronă de la Galați

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.