Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Kievul vrea să devină direct membru al NATO, în locul unei aderări mai lente
    GEOPOLITICA

    Kievul vrea să devină direct membru al NATO, în locul unei aderări mai lente

    30 august 2022Niciun comentariu
    NATO
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ucraina vrea să devină direct membru al NATO, și nu prin planul de aderare format înainte ca trupele ruse să invadeze țara în februarie, relatează luni DPA, scrie Agerpres.

    „Numai apartenența” în sine, printr-o rută directă, este o opțiune, a declarat luni vicepremierul pentru Integrare Europeană și Euro-Atlantică Olha Stefanișîna, citată de Ukrainska Pravda.

    Ucraina a adoptat în schimb foarte multe practici ale alianței militare occidentale, a spus ea, adăugând că soldații țării sale au o experiență unică de luptă de care duc lipsă militari ai altor membri NATO.

    Rusia a invadat Ucraina pe 24 februarie, cerând ca Ucraina să aibă statut neutru și, astfel, să abandoneze obiectivul constituțional din 2019 de a deveni membru a NATO. Membrii potențiali ai Alianței Nord-Atlantice de obicei trebuie să urmeze un plan de aderare pentru a se alinia la standardele NATO.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu a discutat despre situația din regiune cu un grup de parlamentari britanici
    Next Article Nicu Popescu va întreprinde o vizită la Praga

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    Premierul interimar Ilie Bolojan își scurtează vizita la Chișinău și cere revenirea de urgență în România, după incidentul cu dronă de la Galați

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.