Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Kievul atacat noaptea: O dronă explozivă lovește un cartier rezidențial
    GEOPOLITICA

    Kievul atacat noaptea: O dronă explozivă lovește un cartier rezidențial

    22 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un bloc de locuinţe din Kiev a fost lovit joi seară de o dronă explozivă în cursul unui nou atac nocturn rusesc, au informat autorităţile ucrainene, raportând cel puţin un rănit, scrie AFP.

    Este primul incident de acest gen de luni de zile în capitala Ucrainei. Dacă Kievul este vizat în mod regulat de atacurile ruseşti cu drone şi rachete, majoritatea acestora sunt doborâte de apărarea aeriană.

    Alarma aeriană a fost declanşată seara târziu la Kiev. La scurt timp după aceea, localnicii au auzit explozii puternice. Primăria a anunţat iniţial că apărarea antiaeriană funcţionează în oraş, cerând locuitorilor să rămână în adăposturi.

    „Un bloc de locuinţe din Kiev lovit de un Shahed”, o dronă de fabricaţie iraniană folosită în mod regulat de Moscova pentru aceste atacuri împotriva vecinului său, a scris şeful administraţiei prezidenţiale, Andrii Iermak, pe Telegram.

    Incidentul a avut loc în districtul Solomianski din sud-vestul capitalei, raportându-se „flăcări la etajele superioare” ale clădirii, a adăugat primarul Vitali Kliciko pe Telegram.

    Un bărbat a fost internat în spital în acest cartier, a adăugat el fără a oferi alte detalii.

    Administraţia militară a oraşului a publicat pe Telegram fotografii ale apartamentelor cu geamuri distruse de explozii.

    Aceasta a precizat că nu a fost o lovitură de dronă, ci fragmente dintr-o dronă doborâtă.

    La scurt timp după, Kliciko a anunţat că resturi de la o altă dronă doborâtă de apărarea aeriană au căzut peste o casă din districtul Darniţa din estul oraşului.

    Forţele aeriene ucrainene au raportat că mai multe grupuri de drone înaintează în întreaga ţară spre diverse regiuni din centru, vest şi sud.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOctavian Armașu a fost revocat din funcția de guvernator al BNM
    Next Article LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Putin își consolidează controlul înaintea alegerilor: partidele critice față de război sunt blocate

    30 iulie 2026

    Fost consultant al armatei suedeze, condamnat pentru tentativa de transmitere a unor informații secrete către Rusia

    30 iulie 2026

    Zelenski susține că Putin a pierdut inițiativa în război și avertizează asupra unei noi mobilizări în Rusia

    29 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Consilierul MAN susține că acțiunile împotriva lui Ion Ceban urmăresc blocarea dezvoltării Chișinăului

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    UE oferă Ucrainei încă 3,47 miliarde de euro pentru apărare: fondurile vor fi folosite pentru drone, rachete și avioane de luptă

    30 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: „Moldova nu este o țară săracă. Țara este sărăcită de funcționarii corupți”

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Unde sunt rezultatele?” Gaik Vartanean cere explicații Guvernului privind reforma educației

    30 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Prima întâlnire Zelenski–Tusk după disputa diplomatică dintre Ucraina și Polonia

    30 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.