Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Kamala Harris afirmă că nu se va întâlni cu Putin fără reprezentanța Ucrainei în negocierile de pace
    GEOPOLITICA

    Kamala Harris afirmă că nu se va întâlni cu Putin fără reprezentanța Ucrainei în negocierile de pace

    8 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    A rămas mai puţin de o lună până când America îşi va alege noul preşedinte. Iar fiecare dintre candidaţi face eforturi să ajungă la cât mai mulţi americani pe final de campanie.

    Candidata democrată la Casa Albă, Kamala Harris, a declarat într-un interviu difuzat luni că, dacă va fi aleasă preşedinte, nu se va întâlni cu Vladimir Putin pentru negocieri de pace dacă Ucraina nu va fi şi ea reprezentată.

    „Nu bilateral, fără Ucraina, nu. Ucraina trebuie să aibă un cuvânt de spus în ceea ce priveşte viitorul Ucrainei”, a declarat vicepreşedintele american în cadrul emisiunii 60 Minutes de la CBS când a fost întrebată dacă s-ar întâlni faţă în faţă cu liderul rus pentru a negocia încetarea războiului.

    Kamala Harris spune că nu se va întâlni cu Putin dacă Ucraina nu este reprezentată

    „Ca preşedinte, ați sprijini efortul de extindere a NATO pentru a include Ucraina?”, a fost întrebată.

    „Toate acestea sunt chestiuni pe care le vom aborda atunci când se va ajunge la acel punct. Chiar acum, susținem capacitatea Ucrainei de a se apăra împotriva agresiunii Rusiei. Vladimir Putin ar fi stat la Kiev chiar acum dacă Donald Trump ar fi fost președinte”, spune Kamala Harris.

    Administraţia preşedintelui Joe Biden a respins anterior orice discuţii cu Putin. De asemenea, Harris şi-a reiterat criticile la adresa politicilor rivalului republican Donald Trump privind Ucraina, descriindu-le drept o „capitulare” în faţa invaziei lansate de Moscova în februarie 2022.

    Trump a criticat anterior ajutorul militar şi financiar masiv al Washingtonului pentru Ucraina şi a insistat că ar putea ajunge rapid la un acord de pace cu Putin. Kievul se teme că un astfel de acord ar implica cedarea către Rusia a teritoriului din estul Ucrainei pe care l-a capturat de la invazie. Între timp, Harris a declarat că se va ocupa de oferta Ucrainei de a adera la alianţa militară NATO „dacă şi când se va ajunge la acel punct”.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRobert Fico își reafirmă poziția: Slovacia sprijină Ucraina în UE, dar nu în NATO
    Next Article Amenințările lui Putin cresc: Rusia își consolidează arsenalul nuclear

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fost consultant al armatei suedeze, condamnat pentru tentativa de transmitere a unor informații secrete către Rusia

    30 iulie 2026

    Zelenski susține că Putin a pierdut inițiativa în război și avertizează asupra unei noi mobilizări în Rusia

    29 iulie 2026

    NYT: Iranul ar fi luat în calcul un atac asupra unui port ucrainean după lovirea unei nave în Marea Caspică

    29 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Fost consultant al armatei suedeze, condamnat pentru tentativa de transmitere a unor informații secrete către Rusia

    30 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Premierul confirmă majorarea tarifului la gaz: „Nu există posibilitatea să fie evitată”

    30 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban: Evenimentele de Ziua Limbii Române au fost organizate de Primărie, nu de Guvern

    29 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Comisia Europeană investighează plata de 42,2 milioane de euro pe care România trebuie să o achite unor investitori din energie

    29 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Soarta căminelor fostei Universități Agrare ridică semne de întrebare: „În ce condiții sunt gestionate astăzi?”

    29 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.